Ποιητικές βραδιές

IMG_2111Με απόλυτη επιτυχία και μέσα σ’ ένα κατάμεστο από κόσμο θέατρο, πραγματοποιήθηκαν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά οι ποιητικές βραδιές που οργάνωσε το σχολείο μας στο θέατρο «Όψεις» στις 08,11 και 15 Απριλίου με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης που εορτάζεται  κάθε χρόνο την 21η Μαρτίου. Τις  βραδιές με τίτλο «Αν δεν μου ΄δινες την ποίηση, κύριε, δεν θα ΄χα τίποτα για να ζήσω…» επιμελήθηκε ο συνταξιούχος πλέον εκπ/κός του σχολείου,  κ. Βασίλης Ντούλιας και περιλάμβαναν απαγγελίες ποιημάτων, τραγούδια και θεατρικά δρώμενα, τα οποία συνόδευσε  με την υπέροχη μουσική του ο μουσικός του 4ου Γυμνασίου Καρδίτσας,  κ. Γιάννης Μπάτρας. Στην παράσταση συμμετείχαν ο ίδιος ο κος Ντούλιας, οι καθηγήτριες Παναγιώτου Σοφία, Κρικώνη Αθανασία και Σιαφάκα Ελένη, οι μαθητές Ρονάλντο Τζανάι και Νίκος Τζιώρας. Τα τραγούδια ερμήνευσαν η μαθήτρια Ναυσικά Ντόλκερα , η περυσινή απόφοιτος του σχολείου Κατερίνα Λάππα και η κα Αναστασία Μαρκαντώνη, η οποία είναι μέλος του μουσικού σχήματος «Χρόες», όπως και ο κ. Μπάτρας.  Οι ερασιτέχνες ερμηνευτές κατάφεραν να συγκινήσουν το κοινό και να κερδίσουν το θερμό τους χειροκρότημα. Την παράσταση τίμησαν με την παρουσία τους εκπρόσωπος της Ιεράς Μητρόπολης Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων, ο Διευθυντής της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας, κ. Μιχάλης Παπανούσκας, ο σχολικός σύμβουλος Οικονομολόγων, κ. Ηλίας Λούκας, καθώς και ο καρδιτσιώτης ποιητής, κ. Άγγελος Κανιούρας, ποιήματα του οποίου περιλαμβάνονταν στο πρόγραμμα.  Η  Διεύθυνση του σχολείου ευχαριστεί θερμά τη Δημιουργική Ομάδα του θεάτρου «Όψεις», τον κ. Παύλο Βησσαρίου και την κα Βάσω Μακρή για τη βοήθειά τους,  καθώς και τον κ. Γιάννη Μπάτρα και την κα Αναστασία Μαρκαντώνη για την εξαιρετική δουλειά τους, η οποία ήταν εθελοντική.