This is me ΜΑΡΤΙΟΣ – ΑΠΡΙΛΙΟΣ – ΜΑΪΟΣ – ΤΕΛΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

ΜΑΡΤΙΟΣ

Ο Μάρτιος είναι μήνας αφιερωμένος στην παρουσίαση του σχολείου μας. Αρχικά οι μαθητές παρουσίασαν το εβδομαδιαίο πρόγραμμα μαθημάτων τους και την κατανομή των ωρών των μαθημάτων ανά εβδομάδα. Στη συνέχεια συμμετείχαν σε έρευνα για το αγαπημένο τους μάθημα. Μαντέψτε! Αγαπημένο μάθημα των μαθητών αναδείχτηκε η Γυμναστική με ποσοστό 24,2% ενώ με μικρή διαφορά και ποσοστό 21,2% ακολουθούν τα Μαθηματικά. Οι μαθητές δημιούργησαν συννεφόλεξα με τα αγαπημένα τους μαθήματα. Ο μήνας έκλεισε με τη συμμετοχή στη μηνιαία διαδικτυακή συνάντηση με τους εταίρους.

collage μαρτιος 2collage μαρτιος 1

ΑΠΡΙΛΙΟΣ

Τον μήνα Απρίλιο υποδεχτήκαμε την Άνοιξη. Φυτέψαμε λουλούδια στην αυλή του σχολείου μας, φωτογραφίσαμε τα λουλούδια στην αυλή του σχολείου μας. Γίναμε ποιητές συνθέτοντας ομαδικά όλοι οι εταίροι ένα ανοιξιάτικο ποίημα ανά ομάδες. Μπορείτε να διαβάσετε την ανοιξιάτικη ποιητική συλλογή μας στον σύνδεσμο: https://www.canva.com/design/DAGAEi7-fJo/OIGi6p2lKKh8-GB1QDpI9w/watch?utm_content=DAGAEi7-fJo&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=editor

Φτιάξαμε πασχαλίτσες και πεταλούδες για να στολίσουμε ανοιξιάτικα την τάξη μας. Πλησιάζοντας το Πάσχα φτιάξαμε διακοσμητικά αβγά και πασχαλινές κάρτες. Συγκεντρώσαμε πληροφορίες και συμπληρώσαμε τα έθιμα στο padlet, που υπάρχει στον παρακάτω σύνδεσμο:

Παρουσιάσαμε τις κατασκευές και τα έθιμά μας στο webinar του Απριλίου. Ευχηθήκαμε Καλό Πάσχα σε όλους τους εταίρους. Happy Easter!

WEBINAR ΑΠΡΙΛΙΟΥ     ΑΒΓΑ

ανοιξη 1

ΜΑΪΟΣ

Επιστρέψαμε μετά τις διακοπές μας και σύμφωνα με το προκαθορισμένο χρονοδιάγραμμα μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί προχώρησαν στην τελική αξιολόγηση του προγράμματος, δηλώνοντας ότι έμειναν απόλυτα ικανοποιημένοι από τη συμμετοχή τους και ε=ότι επιθυμούν να συμμετέχουν σε αντίστοιχες δράσεις και την επόμενη σχολική χρονιά.

Τέλος στις 4/6/2024, οι μαθητές του τμήματος Δ1΄ παρουσίασαν τις δράσεις τους στην ευρύτερη σχολική κοινότητα στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας, κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο αυτήν την σχολική χρονιά.

20240605 204503

Συγκεντρωτικά τη συμμετοχή και τα προϊόντα της σχολικής μας συμμετοχής μπορείτε να παρακολουθήσετε στον σύνδεσμο:

This is me. What about you?