Η Λύση μας, Η Λύση μου, Η Λύση μας

solution

Το σχολείο μας ίδρυσε το έργο αυτό με τίτλο Η Λύση μας, Η Λύση μου, Η Λύση μας στο οποίο συμμετέχει το ΣΤ2 τμήμα. Σκοπός του προγράμματος είναι να δώσει την ευκαιρία στους μαθητές να συνεργαστούν με τους ομότιμους τους έτσι ώστε να δώσουν λύσεις σε προβλήματα και καταστάσεις της πραγματικής ζωής. Θα ανταλλάξουν απόψεις και θα παράγουν γραπτό κείμενο χρησιμοποιώντας την Αγγλική γλώσσα. Στο πρόγραμμα συμμετέχουν σχολεία από την Τουρκία, Γαλλία, Ισπανία και Ελλάδα.

Oι μαθητές της ΣΤ2 τάξης συνεχίζουν να δουλεύουν σε ζευγάρια με μαθητές σε ευρωπαϊκό επίπεδο προτείνοντας λύσεις σε προβλήματα που αντιμετωπίζουν παιδιά της ηλικίας τους όπως το bullying η η μετακόμιση σε μια άλλη χώρα αλλά και οικονομικά προβλήματα. Στο τέλος κάθε συνεργασίας δημιουργούν ένα κοινό προϊόν απεικονίζοντας κάποιες από τις ιδέες τους.

sol1 sol2 sol3