Παροχή πρώτων βοηθειών και φαρμακευτικής αγωγής στο σχολείο

Στο σχολείο κατά τη φετινή χρονιά υπηρετεί μία σχολική νοσηλεύτρια, η κ. Κοβάτση Κατερίνα. Μπορείτε να επικοινωνείτε μαζί της καλώντας στο 2310478104.

Σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις η Σχολική Νοσηλεύτρια τοποθετείται στα γενικά σχολεία για να υποστηρίξει μαθητές με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες για τους οποίους έχει εκδοθεί απόφαση έγκρισης υποστήριξης κατόπιν σχετικής γνωμάτευσης δημοσίου νοσοκομείου.

Παράλληλα  παρέχει πρώτες βοήθειες σε όλους τους μαθητές της σχολικής μονάδας, λαμβάνοντας υπόψη και το περιεχόμενο του Ατομικού Δελτίου Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.).

Μπορεί επίσης να χορηγεί την προτεινόμενη φαρμακευτική αγωγή σε μαθητή/τρια μετά τις έγγραφες οδηγίες του θεράποντα ιατρού και την έγγραφη συναίνεση των γονέων ή κηδεμόνων.

Όταν στο σχολείο δεν υπάρχει σχολικός νοσηλευτής στις περιπτώσεις που απαιτείται φαρμακευτική αγωγή, οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών, οφείλουν να αιτούνται την άδεια των Διευθυντών της σχολικής μονάδας προκειμένου να εισέρχονται οι ίδιοι, ή άλλο πρόσωπο το οποίο θα υποδείξουν σχετικά, στο χώρο του σχολείου, ώστε να τη χορηγήσουν.

Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.) προσκομίζεται στο σχολείο με την εγγραφή του μαθητή/της μαθήτριας στην Α΄ δημοτικού και ανανεώνεται στην αρχή της Δ’  τάξης.