Επιτροπή Διεπιστημονικής Υποστήριξης (Ε.Δ.Υ)/ 2024-25

Στο σχολείο μας λειτουργεί Επιτροπή Διεπιστημονικής Υποστήριξης (Ε.Δ.Υ) η οποία απαρτίζεται από:

• την κ. Χρύσογλου Χαρά,  εκπαιδευτικό του Τμήματος Ένταξης του σχολείου
  • την κ. Σταματίου Ευτυχία, ψυχολόγο
  • την κ. Κιουμουρτζή Ειρήνη, κοινωνική λειτουργό και
  • τη Διευθύντρια του σχολείου.

Σκοπός της Ε.Δ.Υ. είναι, σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς των τμημάτων και τους γονείς των μαθητών/τριών:

α) να εντοπίσουν και να διερευνήσουν πιθανές εκπαιδευτικές ανάγκες των μαθητών/τριών και το είδος των δυσκολιών που αντιμετωπίζουν

β) να προτείνουν και να υλοποιήσουν εξατομικευμένες ή ομαδικές δράσεις ενίσχυσης των γνωστικών και ψυχοκοινωνικών δεξιοτήτων των μαθητών

γ) να παρέχουν παιδαγωγική και συμβουλευτική ψυχοκοινωνική στήριξη σε εκπαιδευτικούς αλλά και γονείς ή κηδεμόνες των μαθητών

Η παρέμβαση της ΕΔΥ πραγματοποιείται είτε με πρωτοβουλία του σχολείου, εφόσον διαπιστωθεί η ανάγκη για υποστήριξη κάποιου μαθητή και πάντοτε μετά από τη συγκατάθεση των γονέων είτε μετά από αίτημα των ίδιων των γονέων/κηδεμόνων.

Η ΕΔΥ λειτουργεί στο σχολείο μας κάθε Τρίτη. Οι γονείς που επιθυμούν να συνεργαστούν με το Εξειδικευμένο Επιστημονικό Προσωπικό της επιτροπής, μπορούν να επικοινωνούν με το σχολείο για ραντεβού.