Συγγραφέας: 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ | Κατηγορία Σχολική Ζωή | , στις 17-11-2021

Photo Credit: spreadshirt.com

Πριν από πολλά χρόνια, κάποιοι άνθρωποι που ονομάζονταν Κέλτες νόμιζαν πως αν φορούσαν τρομακτικά κοστούμια, θα έδιωχναν μακριά τα κακά πνεύματα την 31η Οκτωβρίου, παραμονή της Ημέρας των Ψυχών. Αυτή η τελευταία μέρα του Οκτώβρη έμεινε γνωστή ως Ημέρα του Halloween (Halloween Day).

Στις μέρες μας, οι άνθρωποι φορούν τρομακτικά κοστούμια για να διασκεδάσουν και διακοσμούν τα σπίτια τους με φαναράκια-κολοκύθες, σκελετούς και αράχνες σε πολλά μέρη του κόσμου. Τα παιδιά επισκέπτονται τα γειτονικά σπίτια για «Φάρσα ή Κέρασμα» και δέχονται γλυκά κεράσματα.

Για να τιμήσουμε τη γιορτή στο σχολείο μας μιλήσαμε για την ιστορία του Halloween, διαβάσαμε τρομακτικές ιστορίες, παρακολουθήσαμε Halloween videos και παίξαμε κουκλοθέατρο.