ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΓΙΑ COVID 19

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών μας,

Χριστός Ανέστη! Χρόνια πολλά σε όλους!

Σας γνωστοποιούμε ότι δημοσιεύθηκε Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΚΥΑ: Αρ. Φύλλου 1825/5-5-21) σχετικά με την εφαρμογή του υποχρεωτικού μέτρου του διαγνωστικού ελέγχου νόσησης από τον κορωνοϊό COVID 19 σε μαθητές/τριες, εκπαιδευτικούς και λοιπούς εργαζόμενους σε σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Για να διαβάσετε την ΚΥΑ (Αρ. Φύλλου 1825/5-5-21) πατήστε εδώ

Η παραπάνω ΚΥΑ ορίζει, μεταξύ άλλων, με ποιον τρόπο γίνεται η δήλωση του αποτελέσματος του διαγνωστικού ελέγχου, όπως επίσης και ότι:  όλοι/ες οι μαθητές/τριες, για να παραμείνουν στον χώρο του σχολείου, θα πρέπει να διαθέτουν συμπληρωμένη βεβαίωση, στην οποία θα δηλώνεται ότι το αποτέλεσμα του διαγνωστικού ελέγχου για τον COVID-19 είναι αρνητικό. Η φόρμα αυτής της βεβαίωσης υπάρχει στο τέλος της ΚΥΑ.

Καλή αντάμωση τη Δευτέρα 10-5-2021