Ημέρα συγγραφέα- “Ο Τσομπανάκος”

Την Παρασκευή στις 23του Φλεβάρη είχαμε τη χαρά να υποδεχτούμε στο σχολείο μας την κα Χρύσα Γκατζελάκη συγγραφέα του ..” Τσομπανάκου” η οποία μαζί με την κα Αγγελική μας καθήλωσαν με την όμορφη και πολύ έξυπνη παρουσίαση. Ένα βιβλίο πλούσιο σε μηνύματα αλλά και πολύ ελκυστικό στα παιδιά (με χρήση qr ανακαλύψαμε ήχους, γνωρίσαμε τα χαρακτηριστικά τους, ακούσαμε κελαηδίσματα πουλιών….).

collage

Ευχαριστούμε θερμά την κα Χρύσα και την κα Αγγελική και ευχόμαστε καλοτάξιδος “Ο Τσομπανάκος”.

e-Twinning project “Christmas cards”

Ολοκληρώθηκε το e-Twinning έργο με τίτλο: “Christmas cards” με την συμμετοχή του 2ου τμήματος του σχολείου μας  σε συνεργασία με Νηπιαγωγείο  της Ισπανίας. Ανταλλάξαμε χριστουγεννιάτικες κάρτες με ευχές(ταχυδρομικά)  , βίντεο με  παραδοσιακά κάλαντα της χώρας μας και  αγγλικά   χριστουγεννιάτικα  τραγούδια.  Τέλος μέσω βιντεοκλήσης γνωριστήκαμε καλύτερα μεταξύ μας παρουσιάζοντας τους εαυτούς μας και τα ενδιαφέροντά μας στους φίλους μας.

Χρονοδιάγραμμα: Δεκέμβριος 2023 – Φεβρουάριος 2024

Συνεργαζόμενη χώρα : Ισπανία

Συμμετέχουσες εκπαιδευτικοί : Καρακεχαγιά Λαμπρινή, Κεμπαπτσή Σοφία.

collage 2

“Νηπιοβιβλιοσκώληκες”

collage 1

Σήμερα Δευτέρα 19 Φεβρουαρίου 2024 είχαμε τη χαρά να υποδεχτούμε στο σχολείο μας την κα Βάσω από την Δανιηλίδειο  Παιδική Βιβλιοθήκη του Δήμου μας που μας μοίρασε επαίνους και δωράκια μετά την ολοκλήρωση του 3ου Προγράμματος Φιλαναγνωσίας “Νηπιοβιβλιοσκώληκες”.

Ευχαριστούμε τους γονείς που στήριξαν την προσπάθειά μας και κυρίως τους μικρούς μας ΒΙΒΛΙΟΣΚΩΛΗΚΕΣ!!

Εξοπλισμός αύλειου χώρου

IMG 20240201 163006Σήμερα στο διάλειμμα μας περίμενε μία έκπληξη.  Τα παιχνίδια στην αυλή μας ήταν έτοιμα και μας περίμεναν.

Ευχαριστούμε θερμά τον κο Παύλο και κο Μπάμπη  μπαμπάδες του σχολείου μας για τη συναρμολόγηση των παιχνιδιών τα οποία παραλάβαμε πριν τα Χριστούγεννα ως δωρεά από τη Σχολική επιτροπή του Δήμου.