Ευχαριστίες προς τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων

Όλοι ανυπομονούμε να ανοίξουν τα σχολεία…Τα παιδιά όμως του 24ου Νηπιαγωγείου Καβάλας έχουν ένα λόγο παραπάνω, καθώς μία έκπληξη τους περιμένει όταν αντικρίσουν το σχολείο τους! Ο Έλμερ και η παρέα του έκαναν την εμφάνιση τους και ομόρφυναν την περίφραξη του σχολείου μας!

Η διευθύντρια και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, ευχαριστούν θερμά το Σύλλογο γονέων και κηδεμόνων για  την πρωτοβουλία τους να φρεσκάρουν και να ζωντανέψουν την περίφραξη του σχολικού μας συγκροτήματος. Είναι αξιέπαινη η διάθεση του Συλλόγου για συνεργασία, συνεισφορά και  κάλυψη  αναγκών που προκύπτουν. Σας εκφράζουμε τις ευχαριστίες μας για την άψογη συνεργασία και επικοινωνία που έχουμε για το καλό του Σχολείου μας και των παιδιών μας.

Δείτε εδώ περισσότερες φωτογραφίες.

«Διαδικτυακή ημερίδα με τίτλο: Δικαιώματα του παιδιού: κακοποίηση και καθεστώς προστασίας»

Μέρος της αποστολής των ΠΕ.Κ.Ε.Σ. είναι η στήριξη του εκπαιδευτικού έργου των σχολικών μονάδων καθώς και η επιστημονική και παιδαγωγική υποστήριξη των εκπαιδευτικών της δημόσιας και της ιδιωτικής εκπαίδευσης. Στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων του το ΠΕ.Κ.Ε.Σ. ΑΜΘ, σύμφωνα με την αρ. 22/3-3-2021 πράξη της ολομέλειάς του, διοργανώνει με την υποστήριξη της Περιφερειακής Διεύθυνσης Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης διαδικτυακή ημερίδα την Τετάρτη 31 Μαρτίου 2021 με ώρα έναρξης στις 18:00.
Ο τίτλος της ημερίδας είναι: «Δικαιώματα του παιδιού: κακοποίηση και καθεστώς προστασίας»

Μετά το τέλος των ομιλιών θα ακολουθήσει διάλογος με ερωτήσεις προς τις εισηγήτριες. Η διάρκεια της ημερίδας είναι δύο και μισή (2,5) ώρες.
Η πρόσκληση απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων, γονείς και κηδεμόνες αλλά και σε όλα τα μέλη της σχολικής κοινότητας.
Η παρακολούθηση της ημερίδας είναι δωρεάν και πραγματοποιείται μέσω της ψηφιακής αίθουσας: https://minedu-primary.webex.com/minedu- primary/onstage/g.php?MTID=ed16c422de53dbbd3a2229f517d266061    event number: 124 052 3802, event password: 1234, είτε μέσω του καναλιού του ΠΕΚΕΣ Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης στο ΥouTube, με διεύθυνση: https://www.youtube.com/channel/UCYg8rWMvfvlrTFyQ6irL5iw
ή εναλλακτικά: https://www.youtube.com/ΠΕΚΕΣΑνΜακεδονίαςκαιΘράκης

Δείτε εδώ το πρόγραμμα της ημερίδας.

Παράταση εγγραφών σε Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2021-22

Αγαπητοί γονείς,

Λαμβάνοντας υπόψη τις εξαιρετικά δύσκολες υγειονομικές συνθήκες λόγω του κορωνοϊού – covid 19, σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές μαθητών/τριών στα δημόσια Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2021-22,
παρατείνονται μέχρι και την Τετάρτη 31 Μαρτίου 2021.

Αναστολή δια ζώσης εκπαιδευτικής λειτουργίας σχολικών μονάδων

Αγαπητοί γονείς,

Έπειτα από την επίσημη ενημέρωση, σας ανακοινώνουμε ότι τα σχολεία μπαίνουν σε αναστολή της δια ζώσης εκπαιδευτικής λειτουργίας τους από την Τρίτη 16 Μαρτίου και για δύο εβδομάδες.
Τα μαθήματα θα συνεχιστούν διαδικτυακά μέσω της πλατφόρμας webex κατά τις μεσημβρινές ώρες (2.10μ.μ. έως 4.20μ.μ.)
Το κάθε τμήμα θα συνδέεται στον σύνδεσμο που έχετε από τις νηπιαγωγούς της τάξης σας.