ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ

.png

Το 24ο Νηπιαγωγείο συμμετέχει για πρώτη χρονιά στο πρόγραμμα του Δήμου Καβάλας με στόχο την ευαισθητοποίηση των μικρών μαθητών και όλων μας κατ’ επέκταση, για  μια σωστή και περιβαλλοντικά ωφέλιμη, διαχείριση των απορριμμάτων.

Ευελπιστούμε ότι θα συγκεντρώσουμε πολλούς πόντους μέσα από την συλλογή  υλικών στους κάδους ανακύκλωσης που έχουν τοποθετηθεί στο σχολείο μας αλλά και μέσα από την επίσκεψη και παρακολούθηση εκπαιδευτικών-ενημερωτικών βίντεο στον ιστότοπο και στην εφαρμογή για έξυπνα κινητά, της δράσης. Στόχος μας είναι να γίνουμε όλοι πιο δραστήριοι και ενημερωμένοι ανακυκλωτές και στην πορεία να ανακαλύψουμε πως τα δώρα και τα βραβεία που θα αποκομίσουμε από τον μαραθώνιο ανακύκλωσης θα είναι η διαμόρφωση της συνείδησης ενός σύγχρονου και υπεύθυνου πολίτη που ζει με σεβασμό για το περιβάλλον.

Ξεκινάμε δυναμικά τον μαραθώνιο ανακύκλωσης, με τη συμμετοχή  όλων μας σε αυτή την προσπάθεια!