Βιβλιοθήκη

Κατά το σχολικό έτος 2023-2024 η κα Μπουντούρη Νικολέτα υπεύθυνη της σχολικής βιβλιοθήκης δημιούργησε στη σελίδα http://lib21dimvolos.mysch.gr/
νέα ιστοσελίδα που να αφορά μόνο τη σχολική βιβλιοθήκη.

Λειτουργεί λοιπόν με καταγραφή όλων των βιβλίων του σχολείου και αρχειοθετήθηκαν όλοι οι τίτλοι των βιβλίων και τοποθετήθηκαν στον χώρο έτσι ώστε να διευκολύνεται ο δανεισμός από τους μαθητές. Κάθε μέλος της σχολικής κοινότητας διαθέτει κάρτα μέλους και μπορεί να εισέρχεται στον χώρο της βιβλιοθήκης τηρώντας τον εσωτερικό κανονισμό.

Η σχολική βιβλιοθήκη του 21ου Δημοτικού Σχολείου Βόλου,

20221116 100520             20221116 100535               20221116 100627

ως μια σύγχρονη σχολική βιβλιοθήκη αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της εκπαίδευσης, μάθησης, υποστήριξης και προώθησης του εκπαιδευτικού και ερευνητικού έργου των σχολείων μας. Διαθέτει μια συλλογή βιβλίων που συγκέντρωσαν με δική τους πρωτοβουλία και μεράκι οι εκπαιδευτικοί  και οι γονείς των σχολείων μας, στο πέρασμα των προηγούμενων ετών.  Αποστολή της είναι η ενίσχυση του σχολικού, κοινωνικού, κριτικού και πληροφοριακού γραμματισμού καθώς και η καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας.