«Take care! Sustainable children – sustainable Earth»

Η Διευθύντρια και δύο εκπαιδευτικοί του σχολείου μας συμμετείχαν στην πρώτη διακρατική συνάντηση (1st Learning Teaching and Training Activity) στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ «Take care! Sustainable children – sustainable Earth» το οποίο υλοποιεί το σχολείο μας ως εταίρος. Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε στο Οριβέσι της Φινλανδίας  από 23 ως  27 Σεπτεμβρίου 2019. Τα σχολεία που συμμετέχουν στο πρόγραμμα είναι: Kultavuoren koulu/ Φινλανδία (συντονιστής), Scoala Gimnaziala Elena Doamna/ Ρουμανία, Zer Guilleries / Ισπανία, Δημοτικό Σχολείο Ταμασσού / Κύπρος, 21ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών «Λέλα Καραγιάννη» / Ελλάδα, Eυρωπαϊκό Σχολείο Βρυξελλών /Βέλγιο.

Το θέμα της εναρκτήριας συνάντησης ήταν ” Outdoor pedagogy, green labels and eTwinning training” .  Κατά τη διάρκεια της συνάντησης είχαμε την ευκαιρία να ανταλλάξουμε καλές πρακτικές που αφορούν στην αειφόρο ανάπτυξη και την «πράσινη» κουλτούρα των σχολείων μας. Συμμετείχαμε σε βιωματικές, περιβαλλοντικές, υπαίθριες δραστηριότητες στη σχολική αυλή και στο δάσος, οι οποίες μπορούν εύκολα να ενσωματωθούν στο   πρόγραμμα σπουδών των σχολείων. Επισκεφτήκαμε το τοπικό «Nature School» και συμμετείχαμε με τους μαθητές σε περιβαλλοντικά παιχνίδια και βιωματικές δραστηριότητες.

Την ημέρα των Ευρωπαϊκών Γλωσσών, 26 Σεπτεμβρίου, πραγματοποιήθηκε τηλεδιάσκεψη μέσω Skype   μεταξύ των μαθητών όλων των σχολείων που συμμετέχουν στη σύμπραξη.

Η επόμενη συνάντηση έχει προγραμματισθεί να γίνει στην Κύπρο το Φεβρουάριο του 2020.

Το πρόγραμμα επιχορηγείται από την ΕΕ και το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ) αποτελεί την Εθνική Μονάδα Συντονισμού του προγράμματος Erasmus+.