Ομάδα τέχνης “Πάροδος”

Συνεχίζεται και φέτος η πολύ όμορφη συνεργασία του σχολείου μας με την Ομάδα Τέχνης “Πάροδος” . Οι μαθητές της Α΄Γ΄και Στ΄τάξης είχαν την ευκαιρία να εκφραστούν, να δημιουργήσουν και να ψυχαγωγηθούν,  αυτοσχεδιάζοντας μέσα από την κίνηση, το παιχνίδι, τη μουσική και τη θεατρική έκφραση.

Ευχαριστούμε την ομάδα!!!!

“Τα μνημεία είναι γύρω μας”

Συνεχίζουμε και φέτος την όμορφη συνεργασία μας με την MONUMENTA που ξεκίνησε το 2013 και συνεχίζεται κάθε χρόνο με εξαιρετικά εκπαιδευτικά προγράμματα.

Το πρόγραμμα παρουσιάστηκε στους μαθητές της Δ΄τάξης, οι οποίοι  είχαν την ευκαιρία μέσα από διάφορες δραστηριότητες να ανακαλύψουν την έννοια του μνημείου και της αρχιτεκτονικής κληρονομιάς. Γνώρισαν μνημεία του τόπου μας, της χώρας, μνημεία παγκόσμιας κληρονομιάς, καθώς και την αδιαχώριστη σχέση τους με το φυσικό περιβάλλον. Είχαν την ευκαιρία να ανακαλύψουν τους κινδύνους που απειλούν την αρχιτεκτονική κληρονομιά και να προτείνουν τρόπους με τους οποίους τα ίδια και γενικά οι κάτοικοι ενός τόπου μπορούν να βοηθήσουν στην προστασία της.