«Η ΠΟΛΗ που θα ήθελα να ΖΩ», από τους μαθητές της Β΄τάξης

Με καμάρι οι μαθητές της Β΄τάξης του σχολείου μας ποζάρουν κρατώντας την αφίσα που έφτιαξαν με τη δασκάλα τους Μαρία Κελεπούρη. Με την αφίσα αυτή συμμετέχουμε στο Διαγωνισμό ζωγραφικής και φωτογραφίας: «Η ΠΟΛΗ που θα ήθελα να ΖΩ», που συνδιοργανώνει το Γραφείο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Α’ Διεύθυνσης Π.Ε Αθηνών σε συνεργασία με το Ελληνογαλλικό Φεστιβάλ Γεωσυναντήσεις και το Μαριολοπούλειο – Καναγκίνειο Ίδρυμα Επιστημών Περιβάλλοντος . Τα όνειρά τους και τις ελπίδες τους για μια πιο ανθρώπινη πόλη, αποτύπωσαν στο χαρτί οι μικροί μας μαθητές. Βραβείο για μας θα είναι αν οι άρχοντες αυτού του τόπου κάνουν πραγματικότητα τα όνειρα των παιδιών μας. Με το ίδιο θέμα, οι μικροί μαθητές συνέθεσαν ένα όμορφο ποίημα.