cropped-sek.jpg

Το 1ο  Εργαστηριακό Κέντρο  (Ε.Κ.)  Καρδίτσας λειτουργεί στο Νομό βάση της Υπουργικής απόφασης Γ2/3343. Ως εκπαιδευτική μονάδα του Υπουργείου Παιδείας έχει αυτοτελή διοικητική δομή στη λειτουργία της  και συνεργάζεται με το 1ο ΕΠΑ.Λ, το  2ο ΕΠΑ.Λ., το 1ο Εσπερινό ΕΠΑ.Λ.  και το Δ.Ι.Ε.Κ.  Καρδίτσας.

Το 1ο Ε.Κ. Καρδίτσας έχει σκοπό την άρτια εργαστηριακή εκπαίδευση των μαθητών/τριών της επαγγελματικής εκπαίδευσης σε πλήρως οργανωμένα εργαστήρια στα οποία οι μαθητές όλων των ειδικοτήτων θα μπορούν να παίρνουν σωστή τεχνική και εργαστηριακή εκπαίδευση, ώστε με την αποφοίτηση τους να είναι ικανοί να ασκήσουν το επάγγελμα τους με επιτυχία, να ενταχθούν ομαλά στο κοινωνικό σύνολο, να είναι παραγωγικοί για να βοηθήσουν στην ανάπτυξη της ελληνικής οικονομίας.

Στο 1ο Ε.Κ. Καρδίτσας  λειτουργούν περισσότερα από 30 εργαστήρια ειδικοτήτων διαφόρων τομέων και ειδικοτήτων.