IMG_0730Στο εργαστήριο Εσωτερικών  Ηλεκτρικών Εγκαταστάσεων Εξετάζονται εργαστηριακά βασικά θέματα των Εσωτερικών Ηλεκτρικών Εγκαταστάσεων και αναλύονται σύμφωνα με τον ισχύοντα ΕΛΟΤ 384, όπως αυτά αναφέρονται στα αναλυτικά προγράμματα των τεχνολογικών μαθημάτων της Β΄ & Γ΄ τάξης  της ειδικότητας Ηλεκτρολογικών Εγκαταστάσεων

Αποκτάται εμπειρία στη χρήση των εργαλείων του ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη και στην συνδεσμολογία των ηλεκτρολογικών οργάνων, υλικών και συσκευών.

To εργαστήριο διαθέτει ικανοποιητικό εξοπλισμό για την εκτέλεση των εργαστηριακών ασκήσεων που περιλαμβάνονται στα αναλυτικά προγράμματα, ενώ παράλληλα έχει προγραμματιστεί και η προμήθεια νέου, σύγχρονου εξοπλισμού και ηλεκτρονικών υπολογιστών, για την πληρέστερη εκπαίδευση των μαθητών.

Η εκπαίδευση περιλαμβάνει:

• Εγκαταστάσεις φωτισμού – φωτοτεχνικές διατάξεις
  • Εγκαταστάσεις ασθενών ρευμάτων ( κουδούνι, θυροτηλέφωνο, θυροτηλεόραση, συναγερμοί, κεραίες TV, πυρανίχνευση, δομημένη καλωδίωση
  • Θεμελειακές Γειώσεις – Αλεξικέραυνα

Ο μαθητής με θεωρητική και εργαστηριακή γνώση θα αποκτήσει δεξιότητες ώστε να

1. Συναρμολογεί, εγκαθιστά, ελέγχει τη λειτουργία  Η/Υ, περιφερειακών συσκευών και Δικτύων, προχωρεί σε διαπίστωση , συντήρηση  και επισκευή βλαβών.

2. Εγκαθιστά Δομημένες Καλωδιώσεις για Δίκτυα Η/Υ

3. Προβαίνει στις αναγκαίες εγκαταστάσεις και ρυθμίσεις προγραμμάτων

Επαγγελματικές προοπτικές

Ο ειδικός ΗλεκτρονικώνΥπολογιστικών Συστημάτων και  Δικτύων μπορεί να εργασθεί ως ειδικευμένος τεχνίτης αυτοαπασχολούμενος  είτε ως μέλος ομάδας ή υπάλληλος σε :

Βιομηχανίες ή Βιοτεχνίες ή Εταιρείες Συναρμολόγησης Η/Υ

Τεχνικές Εταιρείες ή Συνεργεία Εγκατάστασης Συστημάτων Η/Υ και Δικτύων.

Τεχνικές Εταιρείες Εγκατάστασης Δομημένων Καλωδιώσεων για Δίκτυα Η/Υ

Υπολογιστικά κέντρα μικρών ή μεγάλων εταιρειών ή Παρόχους υπηρεσιών του Διαδικτύου ( Internet)

Καταστήματα πώλησης Η/Υ και Δικτυακών Προϊόντων

Τεχνικές Υπηρεσίες του Δημόσιου ή του Ιδιωτικού τομέα που απασχολούνται με Συντήρηση και Επισκευή