O Μηχανολογικός Τομέας με τις ειδικότητες του απευθύνεται γενικά σε μαθητές-τριες που επιθυμούν να ασχοληθούν με τη μελέτη, σχεδίαση, κατασκευή, συναρμολόγηση εξαρτημάτων, επίβλεψη, συντήρηση και επισκευή βλαβών μια μηχανολογικής εγκατάστασης ή μηχανής.

Οι μαθητές που επιλέγουν τη φοίτηση τους στον τομέα αυτό αποκτούν γνώσεις Γενικής Παιδείας, θεωρητικές γνώσεις σχετικά με το αντικείμενο της Ειδικότητας που επιλέγουν καθώς και πρακτικές γνώσεις ασκούμενοι στα εργαστήρια του  Εργαστηριακού Κέντρου. Σε κάθε περίπτωση το βασικό ζητούμενο είναι η ομαλή ένταξη του μαθητή στο εργασιακό περιβάλλον. Είναι γεγονός ότι το διάστημα που απαιτείται από έναν απόφοιτο για την ένταξη του στο εργασιακό περιβάλλον,  ποικίλλει ανάλογα με τις γνώσεις και τις εμπειρίες που έχει ήδη αποκτήσει στην ειδικότητα που εχει επιλέξει.