hl_metr3Ο Ηλεκτρολογικός Τομέας απευθύνεται σε νέους και νέες που θέλουν να ασχοληθούν με την κατασκευή ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων κτιρίων και ηλεκτρολογικών συστημάτων αυτοκινήτου. Το επάγγελμα του ηλεκτρολόγου απαιτεί όλο και περισσότερη εξειδίκευση σε ένα διαρκώς εξελισσόμενο κλάδο σ’ ένα σύγχρονο τεχνολογικά και οικονομικά ανταγωνιστικό περιβάλλον.

Σκοπός λοιπόν του τομέα ηλεκτρολογίας του Ε.Κ.  Καρδίτσας είναι η σύνδεση της θεωρίας με την πράξη και επιτυγχάνεται με  την παροχή κατάλληλης εργαστηριακής υποδομής και συνολική υποστήριξη της διδακτικής πράξης για την ολοκλήρωση των ασκήσεων που περιλαμβάνονται στα αναλυτικά προγράμματα των ΕΠΑΛ & ΙΕΚ Καρδίτσας και αφορούν τους μαθητές της ειδικότητας ηλεκτρολόγων.