Europe Code Week, “Χαρωπά θα παίζω με τους κώδικες εγώ!”

codeweek badge 2019

Το σχολείο συμμετέχει στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα, Europe Code Week, με τη δραστηριότητα: “Χαρωπά θα παίζω με τους κώδικες εγώ!!”

Περιγραφή δραστηριότητας:

• Με τα παιδιά παρακολουθούμε το βίντεο: https://www.youtube.com/watch?v=_X_Tq3IGknc και ακολουθούμε τις κινήσεις του ρομπότ. Στη συνέχεια μιλάμε για τα μέρη του σώματος ενός ρομπότ. Μοιάζει  με το ανθρώπινο σώμα αλλά δεν κινούνται το ίδιο. Μιμούνται την κίνηση του ρομπότ.
  • Σε επιδαπέδια πίστα με τετράγωνα βάζουμε τις εικόνες των μελών του σώματος που ακούγονται στο παιδικό τραγούδι : «Χαρωπά τα δυο μου χέρια τα χτυπώ..». Δεν αποκαλύπτουμε ακόμα το τραγούδι.
  • Καλούμε τα παιδιά να μιμηθούν τα ρομπότ. Τους δίνουμε οδηγίες να ακολουθήσουν τα τετράγωνα, περιγράφοντας ταυτόχρονα τη διαδρομή που ακολουθούν, ώστε να φτάσουν πρώτα στα χέρια, μετά στα δάχτυλα κοκ. Σε κάθε εικόνα φτάνει ένα διαφορετικό παιδί. Όλα τα παιδιά με τη σειρά εκτελούν μια διαδρομή.
  • Αφού τοποθετηθούν στο πλέγμα τα παιδιά ξεκινάμε να τραγουδάμε το τραγούδι και καθένας κάνει την κίνηση που του αναλογεί: όταν ακούγεται πχ : «Χαρωπά τα 2 μου δάχτυλα χτυπώ..» χτυπά μόνο το παιδί που βρίσκεται στη εικόνα με τα δάχτυλα κλπ.
  • Στον διαδραστικό ή στον υπολογιστή δείχνουμε στη Ζωή με βελάκια τη διαδρομή ώστε να φτάσει σε όλα τα μέλη του ανθρωπίνου σώματος και να το γνωρίσει.
  • Συνδεόμαστε με τα σχολεία συνεργάτες και λύνουμε κώδικες.
  • Οδηγούμε  τη Beebot να γνωρίσει τα μέλη του ανθρωπίνου σώματος και της μαθαίνουμε το τραγούδι «Χαρωπά..».

Χρονικό διάστημα υλοποίησης:

Από Δευτέρα, 10 Οκτωβρίου 2022 8:30 ΠΜ
Προς Πέμπτη, 20 Οκτωβρίου 2022 1:00 ΜΜ

cw22-Bpj7K

ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ETWINNING ΕΡΓΟΥ

.png

Το 1ο Νηπιαγωγείο Μεγαλόπολης σε συνεργασία με το Κοινοτικό Νηπιαγωγείου Αρεδίου Λευκωσίας δημιούργησαν για το διδακτικό έτος 2022-2023 etwinning έργο με τίτλο: ” Stem…μικρούτσικοι βιολόγοι, ανακαλύπτουν το ανθρώπινο σώμα!”. Το έργο πραγματοποιείται στο πλαίσιο της δράσης Stem.3 του Etwinning και η διάρκειά του είναι από τον Σεπτέμβριο του 2022 έως και τον Μάιο του 2023.

Το κεντρικό θέμα του έργου είναι η γνωριμία των παιδιών με το ανθρώπινο σώμα, τα όργανα και τις λειτουργίες του, μέσα από τα πεδία των επιστημών που αποτελούν το ste(a)m: Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics. Κάθε μήνα μια διαφορετική ενότητα θα προκαλεί τις ομάδες των σχολείων να ανακαλύψουν με διασκεδαστικούς τρόπους τις νέες γνώσεις.

Συνεργαζόμενα σχολεία:

• Νηπιαγωγείο Άνω Ποροϊων, Σέρρες