Γιορτάζουμε στο σχολείο μας

Σύμφωνα με σύγχρονες έρευνες είναι πολύ σημαντικό για τα παιδιά να γιορτάζουν τα γενέθλιά τους, με όποιον τρόπο κι αν γίνεται αυτό. Ο εορτασμός των γενεθλίων συμβάλλει στο να συνειδητοποιήσουν τα παιδιά το πέρασμα του χρόνου και ότι μεγαλώνουν, ειδικά σε ηλικίες που από τον ένα χρόνο στον άλλο, οι σωματικές αλλαγές δεν είναι εμφανείς ή μεγάλες.

Επιπλέον, ο εορτασμός των γενεθλίων φαίνεται να έχει θετική επίδραση και στη διαμόρφωση του χαρακτήρα των παιδιών, ενώ δημιουργούν όμορφες αναμνήσεις τις οποίες κουβαλούν ως εφόδιο σε όλη τους τη ζωή. Για εμάς είναι πολύ σημαντικό αυτές οι αναμνήσεις να χτίζονται και στο χώρο του σχολείου.

Για το λόγο αυτό και λαμβάνοντας υπ’ όψη ότι στο σχολείο δεν μπορούμε να έχουμε μια τούρτα, καθώς πολλά παιδιά είναι αλλεργικά στα συστατικά της ζαχαροπλαστικής, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε το Ζαχαροπλαστείο “Γλυκοπλαστείο” το οποίο μας έφτιαξε μια υπέροχη “τούρτα”, που αντέχει στο χρόνο και θα δώσει χαρά σε όλους τους μαθητές μας!

Σας υπενθυμίζουμε ότι στο σχολείο επιτρέπονται μη φαγώσιμα κεράσματα.

Δυστυχώς όλο και περισσότερα παιδιά παρουσιάζουν διάφορες διατροφικές αλλεργίες. Τα παιδιά αυτά ακολουθούν ειδική διατροφή, η οποία θέλει προσοχή.

Κι ενώ φτάνει η μέρα της ονομαστικής εορτής ή των γενεθλίων των παιδιών μας, θέλοντας πάντα καλοπροαίρετα να κεράσουμε τα παιδάκια στο νηπιαγωγείο ξεχνάμε αυτά τα παιδιά. Αυτά τα παιδιά που δεν θα μπορέσουν να απολαύσουν το κέρασμα που με τόση αγάπη έχουμε ετοιμάσει. Τελευταία παρατηρούμε όλο και περισσότερες μανούλες να στέλνουν στο σχολείο υγιεινά κεράσματα όπως φρούτα, πρωινό ή φυσικούς χυμούς. Ωραία αυτά αλλά δεν γνωρίζουμε ποτέ στα σίγουρα αν ένα παιδάκι έχει αλλεργία σε συγκεκριμένα φρούτα ή συγκεκριμένο τύπο ψωμιού. Η λύση λοιπόν που προτείνουμε είναι τα κεράσματα να είναι μη φαγώσιμα.
Δηλαδή αποκλείουμε κάθε είδος φαγητού. Επιλέγουμε δωράκι που όλα τα παιδιά μπορούν λαμβάνοντας το να χαρούν το ίδιο. Έτσι και το παιδί μας θα έχει την τιμητική του κερνώντας κάτι τους φίλους του και είμαστε χωρίς το άγχος ότι θα αφήσουμε δυσαρεστημένο κάποιο παιδί. 🙂