Σχέδιο Δράσης 2021 -2022

Το σχέδιο δράσης που καταθέσαμε στο Ι.Ε.Π. για τη σχολική χρονιά 2021-2022 έχει τίτλο :

“Του σχολειού μας η αυλή θα’ναι όμορφη πολύ

και θα την θαυμάζουν όλοι, δάσκαλοι, παιδιά, γειτόνοι!”

Η μεγάλης έκτασης φθορά του αύλειου χώρου του σχολείου μας και η ύπαρξη ενός μοναδικού και πολυκαιρισμένου πολυόργανου, το οποίο είχε επιδιορθωθεί ήδη δύο φορές τα τελευταία χρόνια, αποτέλεσαν στοιχεία που μας προβλημάτισαν την προηγούμενη σχολική χρονιά. Λαμβάνοντας, λοιπόν, υπόψη την υπάρχουσα κατάσταση σε συνδυασμό με την σπουδαιότητα εκμετάλλευσης της αυλής για την επέκταση δομημένων εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων και αφού συζητήσαμε διαλογικά με τις εκπαιδευτικούς του 2ου ΝΓ Άνοιξης με το οποίο συναυλιζόμαστε, αποφασίσαμε την αναβάθμιση και τον εμπλουτισμό του αύλειου χώρου των νηπιαγωγείων μας, ώστε να ενθαρρύνει και να αναπτύσσει τη μάθηση, να καλλιεργεί τις σχέσεις των μαθητών, να είναι ασφαλής, φιλικός, ευχάριστος για τα παιδιά και να προσφέρεται για εκπαιδευτικές δραστηριότητες. Η ευαισθητοποίηση και η συνεργασία με τον Σύλλογο Γονέων, τη Σχολική επιτροπή, την Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου αλλά και ιδιωτικούς φορείς εντάσσονται, επίσης, στα πλαίσια υλοποίησης του σχεδίου δράσης που επιλέξαμε για αυτήν την σχολική χρονιά.