Το σχολείο μας

Το  1ο Νηπιαγωγείο Άνοιξης βρίσκεται σε μια ημιαστική περιοχή, στην Δ.Ε. Άνοιξης, του Δήμου Διονύσου, στον νομό Αττικής. Λειτουργεί ως 2/θέσιο νηπιαγωγείο με 2 τμήματα υποχρεωτικού προγράμματος και 2 τμήματα προαιρετικού προγράμματος (ολοήμερο). Συναυλίζεται με το 2ο Νηπιαγωγείο Άνοιξης.

Το σχολικό κτήριο αποτελείται από 2 αίθουσες διδασκαλίας, έναν χώρο υποδοχής που λειτουργεί και ως τραπεζαρία, μια αίθουσα που λειτουργεί ως γραφείο της Προϊσταμένης και των Εκπαιδευτικών της σχολικής μονάδας, 2 αποθηκευτικούς χώρους, WC (παιδιών νηπιαγωγείου και εκπαιδευτικών) και μια κουζίνα, όπου υπάρχει ψυγείο, θερμοθάλαμος και ηλεκτρική κουζίνα. Κάθε τάξη διαθέτει υπολογιστή και οθόνη συνδεδεμένη με τον υπολογιστή, ενώ σε όλες τις αίθουσες υπάρχει διαδίκτυο. Το σχολείο διαθέτει και προτζέκτορα, ο οποίος είναι τοποθετημένος στον χώρο υποδοχής.