Στο Αθλητικό Μουσείο Θεσσαλονίκης

Απρ 202211

Τα τμήματα Β3, Β5 καθώς και Β4, Β2 του σχολείου μας, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αθλητικό Μουσείο Θεσσαλονίκης στα πλαίσια του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής την Παρασκευή 1  και 8 Απριλίου αντίστοιχα.  Οι μαθητές επισκέφθηκαν τους χώρους του Αθλητικού Μουσείου Θεσσαλονίκης με συνοδούς καθηγητές τους κ. Ζάχο, Χατζηαγόρου, Μπαρτζόπουλο, Ηλιάδη.

Στο μουσείο τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ακούσουν και να μάθουν για την ιστορία των σύγχρονων Ολυμπιακών αλλά και των Παραολυμπιακών  Αγώνων. Παράλληλα, πήραν μέρος σε δραστηριότητες δοκιμασίας αθλημάτων όπως το μπέιζμπολ και η ξιφασκία.

Η εξόρμηση έκλεισε με τη μετάβαση των μαθητών στην παραλία της Θεσσαλονίκης, από όπου και η φωτογραφία στο άγαλμα του Μ. Αλεξάνδρου.

Οι μαθητές έδειξαν ενθουσιασμένοι από την εμπειρία.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Στο Αθλητικό Μουσείο Θεσσαλονίκης