ΣΕΒ: Τα επαγγέλματα με ζήτηση και μέλλον

Τις 11 ειδικότητες εργαζομένων που λείπουν από την αγορά εργασίας και που παρουσιάζουν προοπτικές πλήρους απασχόλησης καθώς το υπάρχον προσωπικό δεν επαρκεί για να καλύψει τις ανάγκες παρουσιάζει έρευνα του ΣΕΒ. Ο Σύνδεσμος επισημαίνει μεταξύ άλλων πως η ζήτηση για τεχνικά επαγγέλματα είναι σημαντική, αλλά παραδοσιακά, η συντριπτική πλειονότητα των νέων (και των οικογενειών τους)…Continue reading ΣΕΒ: Τα επαγγέλματα με ζήτηση και μέλλον

ERASMUS+ 2019-2020. (Ανακοίνωση – Αίτηση συμμετοχής 1ης Ροής)

Λήψη αρχείου Λήψη αρχείου

Οργάνωση και λειτουργία τμημάτων «Μεταλυκειακού Έτους- Τάξης Μαθητείας» 2019-20 των αποφοίτων ΕΠΑ.Λ.

Δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης η απόφαση της υπουργού Παιδείας Ν. Κεραμέως για την οργάνωση και λειτουργία τμημάτων «Μεταλυκειακού Έτους- Τάξης Μαθητείας» των αποφοίτων ΕΠΑ.Λ. ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΤΟ ΦΕΚ

ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ

Η ηλεκτρονική πλατφόρμα e-eggrafes θα είναι σε λειτουργία από την Πέμπτη 12 Σεπτεμβρίου 2019 και ώρα 09.00 π.μ. έως το Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου 2019 και ώρα 23.59 προκειμένου να υποβληθούν εκπρόθεσμες ηλεκτρονικές αιτήσεις εγγραφής και ανανέωσης εγγραφής για ΓΕ.Λ. και Ε.ΠΑΛ. από τους γονείς-κηδεμόνες των ανήλικων μαθητών/τριών ή τους/τις ίδιους/ίδιες εφόσον είναι ενήλικοι/ες.

ΜΑΘΗΤΕΙΑ

ΕΠΕΙΓΟΝ!!! Όσοι απόφοιτοι ενδιαφέρονται για την μαθητεία θα πρέπει αύριο (Πέμπτη 12/9) και μέχρι τις 12:00 το μεσημέρι να τηλεφωνήσουν στο σχολείο και να δηλώσουν το όνομά τους και ποια ειδικότητα ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν. Σύντομα θα ανακοινωθεί και η ημερομηνία κατάθεσης αιτήσεων.

ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ

Τα δρομολόγια για την δωρεάν μεταφορά των μαθητών που χρησιμοποιούν τα τουριστικά λεωφορεία, για την μετακίνηση τους στο σχολείο θα ξεκινήσουν κανονικά από αύριο (Πέμπτη 12/9). Οι μαθητές που χρησιμοποιούν το ΚΤΕΛ για την μεταφορά τους στο σχολείο θα πρέπει να πάρουν το αντίστοιχο δρομολόγιο της γραμμής, καταβάλλοντας το αντίτιμο, έως την έκδοση των ειδικών…Continue reading ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΕ ΑΕΙ -ΤΕΙ ΑΠΟ ΕΠΑΛ (ΠΟΣΟΣΤΟ)

Τροπολογία για την εισαγωγή των αποφοίτων ΕΠΑΛ σε Ιατρικές, Πολυτεχνικές και συναφείς σχολές. Ειδικότερα η τροπολογία προβλέπει για τους υποψηφίους αποφοίτους των ΕΠΑΛ: Α. 10% επί του συνόλου των θέσεων για τις αντίστοιχες και συναφείς Σχολές των ΑΕΙ με αυτές των ΕΠΑΛ. Β. 5% επί του συνόλου των θέσεων για άλλες Σχολές , όπως Ιατρικές,…Continue reading ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΕ ΑΕΙ -ΤΕΙ ΑΠΟ ΕΠΑΛ (ΠΟΣΟΣΤΟ)