Ανακαλύπτοντας θεούς & ήρωες

Μάι 201612

Οι μαθητές/τριες της Γ’ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο και συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Ανακαλύπτοντας θεούς & ήρωες”. Το πρόγραμμα αυτό βασίζεται κυρίως στην πρώτη ενότητα μαθημάτων της ιστορίας της Γ΄ Δημοτικού. Μέσα από περιήγηση στις αίθουσες του Μουσείου και με τη βοήθεια εποπτικού υλικού τα παιδιά ανακάλυψαν τους θεούς και τα σύμβολα τους και προσπάθησαν να εικονογραφήσουν τη δημιουργία του κόσμου και τους πολέμους των θεών.

26/4/1821: Οι έλληνες επαναστάτες, υπό τον Δήμο Αντωνίου, καταλαμβάνουν την Αθήνα, έπειτα από 366 χρόνια σκλαβιάς

26/4/1986: Πυρηνική καταστροφή στο Τσερνόμπιλ της Σοβιετικής Ένωσης (Ουκρανία), το χειρότερο πυρηνικό ατύχημα στην ιστορία της ανθρωπότητας.