Ιστορία του σχολείου

Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Νέων Μουδανιών είναι το πρώτο από τα τέσσερα Δημοτικά Σχολεία που λειτουργούν στα Νέα Μουδανιά.

Βρίσκεται στο κέντρο των Νέων Μουδανιών, δίπλα στην εκκλησία του Αγίου Γεωργίου και περικλείεται μεταξύ των οδών 28ης Οκτωβρίου, Αριστοτέλους, Θεσσαλονίκης και Χρυσοστόμου Σμύρνης.

Η ιστορία του σχολείου ξεκινά το 1925, χρονιά κατά την οποία ιδρύθηκε  από τους πρόσφυγες κατοίκους. Μάλιστα το 1925 στεγάστηκε σε χώρο ζαχαροπλαστείου. Πρώτος δάσκαλος του σχολείου ο Νικόλαος Χατζηαγγελίδης. Στις 29 Ιουνίου 1926 συστήνεται ερανική επιτροπή «… προς ανέγερσιν σχολείου εις Ν. Μουδανιά».

Στις 21 Δεκεμβρίου 1926 αποφασίζεται η χορήγηση 10.000 δραχμών για την κατασκευή του σχολείου.

Το 1927 πραγματοποιείται μεγάλη τελετή για τη θεμελίωση του κτιρίου του Δημοτικού Σχολείου.

Μετά από τρία χρόνια, το 1930, γίνεται η ανέγερση του κτιρίου με τρεις αίθουσες διδασκαλίας και μία αίθουσα εκπαιδευτικών.

Το 1944 γερμανοί στρατιώτες στρατωνίζονται εντός του σχολείου, το οποίο και επιτάσσεται για το σκοπό αυτό.

Το 1973 κατασκευάζεται στη θέση του παλιού το νέο διδακτήριο, όπως είναι στη σημερινή του μορφή.

Στο σχολείο βρίσκεται όλο το αρχειακό υλικό από την ίδρυσή του το 1925.