Την Πέμπτη 11 Απριλίου 2024 οι μαθητές του Β1 τμήματος μαζί με την εκπαιδευτικό Γκατζόφλια Χαρά και τη δασκάλα του τμήματος Σιάκκα Μαρία, στο πλαίσιο υλοποίησης του etwinning προγράμματος συνδέθηκαν, συνομίλησαν και έπαιξαν τα παιχνίδια των συναισθημάτων με τους μαθητές των δυο σχολείων συνεργασίας το ένα στη Γαλλία και το άλλο στη Θάσο.
Η σύνδεση έγινε μέσω webex και τα παιδιά αντάλλαξαν στα αγγλικά συναισθήματα και χαιρετισμούς.

20240411 101017 1

Οι μαθητές του Δ2 στο πλαίσιο του μαθήματος “ Εργαστήρια δεξιοτήτων» στη θεματική ενότητα  για το περιβάλλον έφτιαξαν με υλικά που έφεραν οι ίδιοι το ” Τέρας των σκουπιδιών” ή αλλιώς ” A litter monster” με την εκπαιδευτικό Γκατζόφλια Χαρά.

20240328 104346

Η 2α Απριλίου καθιερώθηκε ως Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου. Η ημερομηνία αυτή καθιερώθηκε από το Διεθνές Συμβούλιο Βιβλίων για την Νεότητα (IBBY), το 1966, την ημέρα των γενεθλίων του μεγάλου Δανού παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν (2 Απριλίου 1805).

Από τότε, κάθε χρόνο, ένα διαφορετικό εθνικό τμήμα της οργάνωσης αυτής ετοιμάζει ένα μήνυμα και μια αφίσα, που διανέμονται σε όλο τον κόσμο, με σκοπό να τονίσουν την αξία των βιβλίων και της ανάγνωσης και να ενθαρρύνουν τη διεθνή συνεργασία για την ανάπτυξη και τη διάδοση της λογοτεχνίας για παιδιά και νέους.

Το 2024 υπεύθυνο για το υλικό του εορτασμού είναι το Τμήμα της Ιαπωνίας. Το μήνυμα γράφτηκε από τη συγγραφέα Eiko Kadono, η οποία έχει γράψει πολλά βιβλία που έχουν μεταφραστεί σε 10 γλώσσες. Το 2018 τιμήθηκε από την ΙΒΒΥ με το Βραβείο Χανς Κρίστιαν Άντερσεν.

AFISA PAGKOSMIA HMERA PAIDIKOU BIBLIOU 2024 33X47 scaled 1

Αναλυτικά το μήνυμα για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου 2024 είναι: «Διασχίστε τις θάλασσες με τα φτερά της φαντασίας! Οι ιστορίες ταξιδεύουν πάνω στα σύννεφα, λαχταρώντας ν’ ακούσουν το χαρούμενο χτύπημα της καρδιάς σας».

Οι εκδηλώσεις του σχολείου μας για τον εορτασμός της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου ξεκίνησαν τη Δευτέρα 1 Απριλίου 2024 με την επίσκεψη του συγγραφέα Γιώργου Δάμτσιου. Ο κ. Δάμτσιος παρουσίασε στα παιδιά της Δ, Ε και ΣΤ τάξεων  το βιβλίο του “Φεγγαρόπετρα” και συζήτησε μαζί τους για τη φιλαναγνωσία και το παιδικό βιβλίο.

55

Την Τετάρτη 3 Απριλίου το σχολείο μας επισκέφθηκε η συγγραφέας Νίνα Ζαφειρίου, η οποία παρουσίασε στους μικρούς μαθητές και μαθήτριες των Α΄, Β΄και Γ΄τάξεων το βιβλίο της “Μαστροχαλαστής”. Η παρουσίαση του βιβλίου έγινε με τρόπο βιωματικό. Στο ρόλο του Ρομπ του μαστροχαλαστή ο δάσκαλος του σχολείου μας κ. Νίκος Πλακιάς.

58 57

56

Την Πέμπτη 4 και την Παρασκευή 5 Απριλίου πραγματοποιήθηκε Έκθεση Βιβλίου με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας.

101

102110

Τέλος, την Παρασκευή 5 Απριλίου οι μαθητές και μαθήτριες της Α΄ τάξης επισκέφθηκαν τη Δημοτική Βιβλιοθήκη.

Ευχαριστούμε πολύ τους συγγραφείς που μας τίμησαν με την παρουσία τους, το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου για την υποστήριξη στις δράσεις μας και την οργάνωση της Έκθεσης Βιβλίου

Με τη δέουσα λαμπρότητα τιμήθηκε και φέτος από το σχολείο μας η επέτειος της έναρξης της επανάστασης της 25ης Μαρτίου 1821.’

Οι εκδηλώσεις ξεκίνησαν την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024 με τη γιορτή που ετοίμασαν και παρουσίασαν οι μαθητές και μαθήτριες της Ε τάξης.

Στη συνέχεια ακολούθησε η κατάθεση στεφανιών στο ηρώο της πόλης μας.

43

44

Τη Δευτέρα 25 Μαρτίου 2024 ο σημαιοφόρος και οι παραστάτες παρέστησαν στη δοξολογία.

40

Τον πανηγυρικό εκφώνησε ο Υποδιευθυντής του σχολείου μας  κ. Τζήμκας Ιωάννης.

41

Στη συνέχεια μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν στην καθιερωμένη παρέλαση.

33

34

35

36

Συγχαρητήρια σε όλους, μαθητές και εκπαιδευτικούς!!!

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!

Την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκε ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στις Πρώτες Βοήθειες. Οι εκπαιδευτικοί είχαν τη δυνατότητα να ενημερωθούν πως μπορούν να αντιμετωπίσουν καταστάσεις έκτακτης ανάγκης όπως τραυματισμοί, βασική καρδιοαναπνευστική αναζωογόνηση, απινίδωση,  πνιγμό, λιποθυμία, καθώς και άλλα πιθανά περιστατικά που μπορεί να προκύψουν στο περιβάλλον του σχολείου.

22

23 1

Ευχαριστούμε και συγχαίρουμε την Ελληνική Ομάδα Διάσωσης του Παραρτήματος Χαλκιδικής και ειδικότερα την κα. Τσουλναρά Άννα, διασώστρια και μέλος του Δ.Σ. της Ελληνικής Ομάδας Διάσωσης του Παραρτήματος Χαλκιδικής για την εξαιρετικά ενδιαφέρουσα, περιεκτική και τόσο κατανοητή ενημέρωση που έκανε, καθώς και τους υπόλοιπους εθελοντές της ομάδας.