τίτλο

Στο πλαίσιο του 3ου Θεματικού Κύκλου των Εργαστηρίων δεξιοτήτων ” Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ – Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη”, οι μαθητές του Δημοτικού και του Νηπιαγωγείου διδάχθηκαν και αποσαφήνισαν τις έννοιες του εθελοντισμού, της αλληλεγγύης και της συμπερίληψης.

Ενημερώθηκαν και έμαθαν τα ανθρώπινα δικαιώματα, με έμφαση στα Δικαιώματα του Παιδιού μέσα από τη Διεθνή Σύμβαση των Δικαιωμάτων του Παιδιού.

Γνώρισαν οργανώσεις της κοινωνίας και των πολιτών που προάγουν τον εθελοντισμό και υπερασπίζονται τα δικαιώματα των παιδιών.

Με την ολοκλήρωση των εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων οι μαθητές καλλιέργησαν στάσεις στην κατεύθυνση της μεγαλύτερης κοινωνικής συμμετοχής και της συνειδητής ανάληψης πρωτοβουλιών για συγκεκριμένες δράσεις, αποδεικνύοντας  πως “νοιάζονται και δρουν” ως υπεύθυνοι πολίτες-μαθητές.

Με δική τους πρωτοβουλία   αποφάσισαν να συμμετάσχουν στο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Εθελοντικό Δίκτυο “You Smile” από “Το Χαμόγελο του Παιδιού” (Φ.14/98668/ΦΔ/105096/Δ1/30-8-2021)και να γίνουν εθελοντές για να υπερασπιστούν τα δικαιώματα των παιδιών του πολέμου της Ουκρανίας.

Αναλαμβάνουν πρωτοβουλία, κινητοποιούνται, συνεργάζονται με τους μαθητές του  Νηπιαγωγείου και  με    σύνθημα “Τι κι αν είμαι μαθητής, γίνομαι εθελοντής”, συγκεντρώνουν τρόφιμα και χρηστικά είδη προσπαθώντας να καλύψουν ανάγκες των παιδιών του πολέμου που έχουν έρθει στη χώρα μας πρόσφυγες και διαμένουν σε σπίτια που τους έχει παραχωρήσει “Το Χαμόγελο του Παιδιού”

Σας παραθέτουμε ενδεικτική λίστα προϊόντων:

– Συσκευασμένα είδη τροφίμων: γάλα εβαπορέ, ζυμαρικά, κακάο, λάδι, ρύζι, σάλτσα ντομάτας, μπισκότα, αλάτι, ξύδι, όσπρια, μέλι, μαρμελάδα, μερέντα, πουρέ, δημητριακά, φρυγανιές, χυμοί, κρέμες αραβοσίτου, βρεφικές κρέμες και βρεφικά γάλατα Νο 1 & 2, αλεύρι, ζάχαρη.
– Είδη βρεφικής και προσωπικής φροντίδας: πάνες, μωρομάντηλα, σαμπουάν, αφρόλουτρα, οδοντόκρεμες, οδοντόβουρτσες.
– Είδη υγιεινής: καθαριστικά και απολυμαντικά γενικής χρήσης, απορρυπαντικό πλυντηρίου, μαλακτικό ρούχων, χλωρίνη.
– Είδη οικιακής χρήσης: χαρτοπετσέτες, χαρτί κουζίνας, χαρτί υγείας, λαδόκολλα, διάφανη μεμβράνη, σακούλες απορριμμάτων, γάντια μιας χρήσης.

Αναλυτικότερα δείτε τις λίστες εδώ και εδώ

Η συγκέντρωση των τροφίμων και των ειδών πρώτης ανάγκης,  μπορεί να πραγματοποιηθεί έως τις 14-04-2022, στον χώρο του σχολείου.

Είναι σημαντικό να επιβραβεύσουμε και να στηρίξουμε την πρωτοβουλία των μαθητών, οι οποίοι αν και μικροί σε ηλικία μάς δείχνουν έμπρακτα ότι είναι ενεργοί και κοινωνικά ευσυνείδητοι πολίτες!!!!

InkedΧωρίς τίτλο LI