Σύμφωνα με νεότερη απόφαση του Υπουρ γείου Παιδείας, οι εγγραφές των μαθητών/τριών Α’ τάξης σχολικού έτους 2022-2023 παρατείνονται έως τη Δευτέρα 28 Μαρτίου 2022. Οι εγγραφές θα πραγματοποιούνται καθημερινά 13.15-14.00.
Σύμφωνα με το αριθμ. Φ7/25616/Δ1/08-03-2022 έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ σάς ενημερώνουμε ότι οι έλεγχοι προόδου Β’ Τριμήνου για τους/τις μαθητές/τριες της Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης θα παραδοθούν εντύπως σε κλειστό φάκελο στους μαθητές και στις μαθήτριες, την Παρασκευή 18 Μαρτίου 2022.
Για την πρόοδο των μαθητών της Α΄ και Β΄ τάξης η ενημέρωση θα γίνει μέσω τηλεφωνικής επικοινωνίας.
Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Μεγαλόπολης.
Αγαπητοί γονείς, προκειμένου να ενημερωθείτε για την διαδικασία εγγραφής στην Α Τάξη του 2ου Πρότυπου Γυμνασίου Τρίπολης διαβάστε τα παρακάτω έγγραφα.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ’ τάξης στο πλαίσιο του μαθήματος της Φυσικής και της εργασίας που έκαναν για τις βλαβερές επιπτώσεις του καπνίσματος, συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα: ” Προληπτικές παρεμβάσεις για το κάπνισμα, Μαθαίνω να μην καπνίζω”, που υλοποιείται με πρωτοβουλία της SMOKEFREEGREECE.
Οι προληπτικές παρεμβάσεις εντάχθηκαν στις δράσεις για την Παγκόσμια Ημέρα κατά του Καρκίνου (4 Φεβρουαρίου) καθώς και την Παγκόσμια Ημέρα κατά του Παιδικού Καρκίνου (15 Φεβρουαρίου) και περιλάμβανε τη συμμετοχή σε διαδικτυακή ενημέρωση με διαδραστικές δραστηριότητες. Συγκεκριμένα τα παιδιά ενημερώθηκαν με έγκυρο και επιστημονικό τρόπο για τα τοξικά συστατικά του καπνού, τα διάφορα καπνικά και μη καιόμενα προϊόντα, τη διαφήμισή τους, τις επιπτώσεις του καπνίσματος στην υγεία, το παθητικό κάπνισμα, τον εθισμό και τους τρόπους απεξάρτησης.
Τα παιδιά έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για το θέμα, θέτοντας μάλιστα και τις δικές τους ερωτήσεις στο τέλος της τηλεδιάσκεψης. Επιπλέον τους δόθηκε η δυνατότητα να αναπτύξουν και να καλλιεργήσουν τις ατομικές και κοινωνικές δεξιότητες, που είναι απαραίτητες για την αντίσταση στο κάπνισμα.
Στο τέλος της παρέμβασης δόθηκε σε όλους τους μαθητές σχετικό εκπαιδευτικό υλικό.
Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Λυκούργο Πασπάτη από τη SMOKEFREEGREECE για την εξαιρετική παρουσίαση και τη θετική του διάθεση να επιλύσει τους προβληματισμούς των μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας.
Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Μεγαλόπολης ευχαριστεί την εταιρεία MYTILINEOS και τον Οργανισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής και Επιστήμης WRO Hellas για τη χορηγία του κιτ Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας GIGO Light and Solar Energy και GIGO Wind Power.