Πρώτη επικοινωνία με τους γονείς των μαθητών της Α΄ τάξης.

Αγαπητοί γονείς,

σας ενημερώνουμε ότι  για την Α΄ τάξη θα έχετε την πρώτη   επικοινωνία με τη δασκάλα της τάξης  κα  Ροζολή Μαρία την Πέμπτη 23-9-2021 στις 13.30 έως 14.00.

Η συνάντηση θα πραγματοποιηθεί στον εξωτερικό χώρο του σχολείου, στο κιόσκι του προαυλίου.

Παρακαλούμε να προσέλθετε φορώντας μάσκες και                          τηρώντας τις αποστάσεις που προβλέπονται.

Ενημερωτική διαδικτυακή εκδήλωση για    τον εμβολιασμό στη μαθητική κοινότητα

Το ΥΠΑΙΘ διοργανώνει την Τρίτη 21-9-2021 στις 16.00 ενημερωτική διαδικτυακή εκδήλωση με θέμα: » Ενημέρωση για τον εμβολιασμό Παιδιών και Εφήβων 12-17 ετών». Πατήστε εδώ, για να διαβάσετε τη σχετική Εγκύκλιο

COVID-19: ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ
                         ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

πατήστε εδώ για να  διαβάσετε το νέο πρωτόκολλο διαχείρισης κρουσμάτων COVID 19 του ΕΟΔΥ στις σχολικές μονάδες

Μέτρα προστασίας από τον κίνδυνο διασποράς COVID-19

Παρακαλούμε διαβάστε με προσοχή τα μέτρα προστασίας  από τον κίνδυνο διασποράς COVID-19, σύμφωνα με το τελευταίο ΦΕΚ4187, τ. Β/10-9-2021. Για να εκτυπώσετε τη σχολική κάρτα πατήστε εδώ.

Για να διαβάσετε τα μέτρα προστασίας  πατήστε εδώ.

Τέλεση Αγιασμού για τη σχολική χρονιά 2021-2022

Αγαπημένα μας παιδιά & Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Ευχόμαστε σε όλους «Καλή σχολική χρονιά με υγεία και δύναμη!»

Σας ενημερώνουμε ότι ο Αγιασμός στο σχολείο μας θα τελεστεί  τη Δευτέρα 13-09-2021 και ώρα 09.00.  Ώρα προσέλευσης των μαθητών του Δημοτικού 08.15-08.30. Λόγω των ιδιαίτερων μέτρων για την προστασία της δημόσιας υγείας από τη διασπορά του κορωνοϊού, οι μαθητές/τριες που θα προσέρχονται, θα πηγαίνουν κατευθείαν στις αίθουσες τους με την υπόδειξη των εκπαιδευτικών, εκτός από τους/τις μαθητές/τριες της Α΄ τάξης, που θα τους παραλάβει η δασκάλα τους. Στις αίθουσες θα τους περιμένουν οι δάσκαλοί τους. Όλοι μαζί θα περιμένουν  τον ιερέα  για να κάνει τον αγιασμό στην τάξη.  Στη συνέχεια,  θα παραλάβουν τα βιβλία τους και θα αποχωρήσουν  περίπου στις 09.45  με ευθύνη των γονέων τους.

Σας υπενθυμίζουμε ότι ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self test) διενεργείται δύο φορές την εβδομάδα, προ Τρίτης και Παρασκευής και έως είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα. Από τις 9-9-2021 έως τις 17-9-2021 μπορείτε να προμηθευτείτε δωρεάν από τα φαρμακεία έξι (6) self tests.

Κατ’ εξαίρεση, τη Δευτέρα 13-09-2021, ημέρα του Αγιασμού, ο πρώτος αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self test) διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν την προσέλευση στη σχολική μονάδα.

Όλες/οι  οι μαθήτριες/τες θα πρέπει να προσέλθουν στο σχολείο με τη σχολική τους τσάντα και φορώντας μάσκα.

Η είσοδος των μαθητών/μαθητριών στο σχολείο γίνεται με επίδειξη και όχι προσκόμιση βεβαίωσης αρνητικού αποτελέσματος.

Σας επισυνάπτουμε και το έντυπο αρνητικού αποτελέσματος COVID-19 που μας απεστάλη για να το έχουν οι μαθητές τη Δευτέρα μαζί τους..

Οι γονείς/κηδεμόνες παραμένουν εκτός του σχολικού χώρου.

Οι εκπαιδευτικοί

Η διευθύντρια