Αρχική » Αξιολόγηση Σχολικής Μονάδας

Αξιολόγηση Σχολικής Μονάδας

Στα πλαίσια του 8ου Άξονα Αξιολόγησης της σχολικής μας μονάδας με θέμα τη Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε επιμορφωτικές δράσεις, σε εθνικά και ευρωπαϊκά  προγράμματα (Erasmus ,e Twinning κλπ) και δράσεις κοινωνικού ενδιαφέροντος  , πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας οι εξής δράσεις:

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2023

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, παρακολούθησαν Επιμορφωτικό διαδικτυακό σεμινάριο τεσσάρων εβδομάδων με τίτλο: “e twinning mooc 2023. Eισαγωγή στο e twinning, την Ευρωπαϊκή δράση για την Εκπαίδευση“. Yπήρξε θετική ανταπόκριση από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας και ολική συμμετοχή τους!επιμόρφωση

30 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2023 Στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Λιβαδειάς, διεξήχθη Εκπαιδευτικό Εργαστήριο με συμβουλευτική από ψυχολόγο, το οποίο διοργανώθηκε από το Ειδικό σχολείο Λιβαδειάς με θέμα την

Αξιολόγηση των κινητικών δεξιοτήτων των μαθητών. Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας συμμετείχαν ενεργά στο εκπαιδευτικό εργαστήριο. Ακολούθησε συζήτηση, δόθηκαν απαντήσεις σε ερωτήσεις των εκπαιδευτικών κι ανταλλάχθηκαν απόψεις .
IMG 20231030 141021 ΑΦΙΣΑ ΔΡΑΣΗΣ ΜΕ ΕΙΔΙΚΟ e1698595110606 682x1024 1

6 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2023

Την Τετάρτη 06 Δεκεμβρίου και ώρα 18:00-20:00, οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, παρακολούθησαν (διαδικτυακά), επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα: «Δημιουργία διαδραστικού, εκπαιδευτικού, «επιτραπέζιου» παιχνιδιού».

Στο επιμορφωτικό σεμινάριο γνωρίσαμε τα βασικά βήματα που πρέπει να ακολουθήσουμε για τη δημιουργία διαδραστικού, ψηφιακού «επιτραπέζιου» παιχνιδιού, το βασικό εργαλείο δημιουργίας του, που είναι το Genially, καθώς και το Wordwall κ.ά.

ΑΦΙΣΑ 1

28 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Στην αίθουσα του θεάτρου του πολιτιστικού κέντρου Ορχομενού, στις 28 Ιανουαρίου, οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, έλαβαν μέρος στην εκδήλωση- ημερίδα με θέμα: < Κανόνες για ασφαλή πλοήγηση στον ψηφιακό κόσμο>. Ακολούθησε συζήτηση κι ανταλλαγή απόψεων κι απαντήθηκαν πολλά σχετικά ερωτήματα από τον προσκεκλημένο ομιλητή. Την επόμενη ημέρα, ακολούθησε διασχολική ανταλλαγή απόψεων κι εξαγωγή συμπερασμάτων για το συγκεκριμένο θέμα.
ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ

12 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2024

Στην αίθουσα της βιβλιοθήκης τους σχολείου μας, πραγματοποιήθηκε στις 12 Φεβρουαρίου, ενημερωτική συνάντηση με θέμα το πρόγραμμα ERASMUS. Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί του Ειδικού Σχολείου Λιβαδειάς, Σαμαρά Ελένη, Παπακώστα Ιωάννα, ενημέρωσαν αναλυτικά το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου μας για τη διεξαγωγή του προγράμματος με θέμα τη Διάχυση 1ης Κινητικότητας κι έδωσαν απαντήσεις και διευκρινίσεις στις ερωτήσεις των εκπαιδευτικών. Ακολούθησε εποικοδομητικός διάλογος.

IMG 20240212 094638

11 Μαρτίου 2024

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, παρακολούθησαν διαδικτυακά τη Δευτέρα, 11 Μαρτίου 2024, το ανοικτό δωρεάν WEBINAR με θέμα: «Βία και σχολικός εκφοβισμός», που διοργανώθηκε από το Περιφερειακό Παρατηρητήριο Κοινωνικής Ένταξης Περιφέρειας
Στερεάς Ελλάδας – Δομή Γέφυρα.

ΑΦΙΣΑ WEBINAR

14 Μαρτίου 2024

Στις 14 Μαρτίου, μετά τη λήξη των μαθημάτων, οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, παρακολούθησαν ενημερωτική τηλεδιάσκεψη από τη Σύμβουλο Εκπαίδευσης κα Σκόνδρα Α. Τα θέματα που αναλύθηκαν ήταν: Α)« Ψυχοκοινωνικές κρίσεις στην ανάπτυξη του Εγώ κατά τον Erikson» Β)«Συνεργατικές Πρακτικές» Γ)«Εργαστήρια Δεξιοτήτων». Οι εκπαιδευτικοί έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον κι ενημερώθηκαν διεξοδικά!

IMG 20240314 133344

28 ΜΑΡΤΙΟΥ 2024

Στις 28 Μαρτίου και ώρα 17:00_ 19:00 μ.μ. οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, παρακολούθησαν διαδικτυακά, το σεμινάριο με θέμα: Η τεχνητή νοημοσύνη και η αξιοποίησή της στην εκπαιδευτική διαδικασία. Στο επιμορφωτικό σεμινάριο αναλύθηκε πώς η τεχνητή νοημοσύνη και η πληθώρα εργαλείων της μπορούν να παρέχουν υπερδυνάμεις στο σύγχρονο σχολείο. Το αντικείμενο του σεμιναρίου ήταν ιδιαίτερα πρωτότυπο κι ενδιαφέρον!

ΑΦΙΣΑ ΤΕΧΝΗΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ

15 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2024

Στις 15 Απριλίου και ώρα 18:00_21:00 μ.μ. οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας έλαβαν μέρος, στον χώρο του σχολείου μας, σε ενημερωτική εκδήλωση με θέμα: Τα πλαίσια συνεργασίας σχολείου και οικογένειας. Κρίσιμοι ψυχοπαιδαγωγικοί στόχοι για παιδιά σχολικής ηλικίας. Η Κοινωνική Λειτουργός κι ο Ψυχολόγος του σχολείου μας, ανέλυσαν διεξοδικά το συγκεκριμένο θέμα. Ακολούθησε συζήτηση κι ανταλλαγή απόψεων!

ΑΦΙΣΑ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ 1 3