Η ελληνική επανάσταση μέσα από την τέχνη

Με αφορμή την επέτειο της 25ης Μαρτίου μπορείτε να δείτε σκηνές και ήρωες της ελληνικής ιστορίας μέσα από πίνακες ζωγραφικής, στον παρακάτω σύνδεσμο.

Σήμερα 25 Μαρτίου 2020

Η επέτειος της 25ης Μαρτίου 1821

Η 25 Μαρτίου είναι ημέρα τιμής και εθνικής υπερηφάνειας. Τιμάμε τους Έλληνες που κάτω από πολύ δύσκολες συνθήκες αγωνίστηκαν και κατάφεραν να δημιουργήσουν μια ελεύθερη πατρίδα.  Τούτη την πατρίδα την έχουμε όλοι μαζί, και σοφοί και αμαθείς, και πλούσιοι και φτωχοί, και πολιτικοί και στρατιωτικοί και οι πλέον μικρότεροι άνθρωποι. Το λοιπόν, δουλέψαμε όλοι μαζί, να την φυλάξουμε και όλοι μαζί. […] Και να μη λέει ούτε ο δυνατός “εγώ”, ούτε ο αδύνατος. Είμαστε στο “εμείς” και όχι στο “εγώ” .

Ας φωτίζουν τα λόγια του Μακρυγιάννη την πορεία όλων μας. Χρόνια μας πολλά!

“Η Ευγνωμονούσα Ελλάς”
Θεόδωρος Βρυζάκης

Παράταση εγγραφών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές εκπαιδευτικών και μαθητών/μαθητριών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο μπορούν να συνεχιστούν έως και την Δευτέρα 30/03/2020.

Διαβάστε εδώ: ΕΞΕ – 40269 – 2020 – Παράταση εγγραφών εκπαιδευτικών και μαθητών στο ΠΣΔ