Τσικνοπέμπτη στο σχολείο μας

Με πολύ κέφι, χορό, μασκαρέματα και τσικνίσματα γιορτάσαμε όλοι μαζί την Τσικνοπέμπτη τις τρεις τελευταίες ώρες του ωρολόγιου προγράμματος. Ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων οργάνωσαν εορταστικό πρόγραμμα, έστησαν ψησταριά και πρόσφεραν στα παιδιά σουβλάκια και χυμούς. Ευχαριστούμε τους γονείς και κηδεμόνες για τα εδέσματα και τους γυμναστές του σχολείου μας για τη διδασκαλία των χορών.

Συμμετοχή του 1ου Δημοτικού Ηρακλείου σε δενδροφύτευση

Την Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου 2010, 350 μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί  σχολείων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας  Εκπαίδευσης, μέλη  του Δικτύου “Μαθαίνω για τα Δάση”, συμμετείχαν  σε δενδροφύτευση στο Πεντελικό όρος. Το σχολείο μας αντιπροσωπεύτηκε από τους μαθητές, τις μαθήτριες και τις εκπαιδευτικούς της Έκτης τάξης. Η δράση οργανώθηκε από την Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Φύσης και τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Β΄ Διεύθυνσης Αθήνας σε συνεργασία με τον ΣΠΑΠ και την Υπηρεσία Αναδασώσεων Αττικής.