Η 6η Μαρτίου που έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο Η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για εκπαιδευτικούς, μαθητές/τριες και γονείς να ανταλλάξουμε σκέψεις, πληροφορίες και ιδέες αλλά και να πραγματοποιήσουμε δράσεις για να ευαισθητοποιήσουμε αλλά και να προλάβουμε τη βία στο σχολείο.

Φέτος στο σχολείο μας στη διάρκεια όλης της χρονιάς υλοποιούνται δύο εκπαιδευτικά προγράμματα στις τάξεις Δ3 και Ε2 με θέματα που αφορούν τη βία στο σχολείο αλλά και τον διαδικτυακό εκφοβισμό από τις εκπαιδευτικούς κα Κώνστα Σοφία και Δαμάσκου Αθηνά αντίστοιχα. Σε όλες τις τάξεις όλη την εβδομάδα πραγματοποιήθηκαν δράσεις για το θέμα. Ο Σύλλογος Διδασκόντων έστειλε στους γονείς μας το παρακάτω έντυπο για την ευαισθητοποίηση στο θέμα. Παράλληλα, την Τρίτη 17 Μαρτίου στις 10.30 περιμένουμε τους γονείς του σχολείου μας στην αίθουσα εκδηλώσεων  προκειμένου να ενημερωθούν από την υπεύθυνη Αγωγής Υγείας Δυτικής Αττικής κα Σταματοπούλου για τους κινδύνους του Διαδικτύου.

Κείμενο για τον εκφοβισμό