ΒΙΒΛΙΟΔΡΟΜΙΕΣ

Στις 1ο Μαίου 2019, ημέρα Παρασκευή, θα πραγματοποιηθούν και φέτος οι βιβλιοδρομίες στο χώρο του σχολείου μας. Θα συμμετέχουν οι μαθητές των Δ’, Ε’ και ΣΤ” τάξεων του σχολείου μας καθώς και μαθητές από το 4ο Δ. Σ. Αλμυρού. Η δράση θα γίνει μετά το πέρας των μαθημάτων και οι μαθητές που παίρνουν μέρος θα πρέπει να έχουν μαζί τους μπλε ή μαύρο στυλό καθώς και τα βιβλία τους από όπου θα μπορούν να αντλούν πληροφορίες. Πριν την έναρξη θα δοθεί ένα μικρό γεύμα στους συμμετέχοντες (τοστ και νεράκι).

Τι είναι οι ΒΙΒΛΙΟΔΡΟΜΙΕΣ
Οι ΒΙΒΛΙΟΔΡΟΜΙΕΣ είναι ένας Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ανάγνωσης Παιδικού Λογοτεχνικού
Βιβλίου που προκηρύσσεται από τα Εκπαιδευτήρια Γείτονα για 21η συνεχόμενη χρονιά. Είναι ένα
παιχνίδι, μια δραστηριότητα που απελευθερώνει τις δημιουργικές δυνάμεις των παιδιών και τα οδηγεί
στη χαρά και την απόλαυση. Τα παιδιά καλούνται να διαβάσουν τέσσερα (4) βιβλία τα οποία
εντάσσονται σε μια ενιαία θεματική ενότητα και να επεξεργαστούν θέματα σχετικά με τα βιβλία που
διάβασαν ατομικά ή ομαδικά.

Τα βιβλία της Δ’ τάξης

Τα βιβλία της Ε’ τάξης

Τα βιβλία της ΣΤ’ τάξης

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ

Την Παρασκευή 17-5-2019 θα πραγματοποιηθεί εκπαιδευτική εκδρομή των Δ’, Ε’ και ΣΤ” τάξεων του σχολείου στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών & Μουσείο Τεχνολογίας «Νόησις» στη Θεσσαλονίκη για να παρακολουθήσουν  στο Κοσμοθέατρο προβολές με θέμα 1) «Δεινόσαυροι – Οι γίγαντες της Παταγονίας», 2) «Τα θαύματα της μηχανικής» και στο Πλανητάριο τη «Διαστημική αποστολή 301». Η μετακίνηση θα γίνει με τουριστικό λεωφορείο.

Συνολικό κόστος συμμετοχής: 22,00 € (14,50 € λεωφορείο + 7,50 € Νόησις)

Ώρα αναχώρησης: 7:15      Ώρα επιστροφής (περίπου): 19:15