Κανάλια

Τη Δευτέρα 16-4-2019 το σχολείο μας επισκέφτηκε τα Κανάλια και την λίμνη Κάρλα. Mε ξεναγό τον κ. Γκανάτσιο, πρόεδρο της Δ.Ε. του Μουσείου Λιμναίου Πολιτισμού “Κάρλας”- ΚΕ.ΜΕ.ΒΟ. , περιηγηθήκαμε στην περιοχή και πήραμε χρήσιμες πληροφορίες που αφορούν στη λίμνη και τις επιπτώσεις στο περιβάλλον από την αποξήρανσή της.

Επισκεφτήκαμε τον Ι.Ν. Αγ. Νικολάου στα Κανάλια όπου μας υποδέχτηκε ο πάτερ Αθανάσιος. Μας μίλησε για την ιστορία του ναού, ο οποίος χτίστηκε τον 13ο αιώνα μ.Χ., και μας έδειξε τις τοιχογραφίες και το νόημά τους.

Τέλος πήγαμε στο Μουσείο λιμναίου Πολιτισμού -“Κάρλα” ΚΕ.ΜΕ.ΒΟ. όπου μας έγινε μία παρουσίαση σχετικά με την λίμνη, την ιστορία της , τις κοινωνικοοικονομικές επιπτώσεις από την αποξήρανσή της στην περιοχή και την αλλαγή στο βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων. Μέσα από την δραστηριότητα “Το κάλεσμα του Ηταύρου”, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν ενεργά, να γνωρίσουν το μουσείο και να δουν τα εκθέματα.

Ευχαριστούμε θερμά τους υπεύθυνους για την τόσο άρτια παρουσίαση.