Ημέρα Αδέσποτων Ζώων – 4 Απριλίου

Ημέρα αδέσποτων ζώων προχθές και άλλη μία εγκύκλιος ήρθε για να τη γιορτάσουμε στα σχολεία μας. Βέβαια εμείς σαν σχολείο έχουμε φροντίσει από καιρό να δείξουμε στους μαθητές μας ότι τα δικαιώματα είναι για όλους. Πιστεύουμε ότι τα ζώα δεν διαφέρουν στις ανάγκες από τους ανθρώπους και πρέπει να είμαστε υπεύθυνοι όταν τα επιλέγουμε για συντροφιά. Τρανή απόδειξη η γατούλα μας η Μύτη. Φιλοξενείται στο σχολείο μας εδώ και 8 χρόνια. Δάσκαλοι και μαθητές φροντίζουν την διατροφή της και την αντιμετωπίζουν σαν ισότιμο μέλος του σχολείου. Η ημέρα αδέσποτων ζώων ήταν η αφορμή για να μοιραστούμε με όλους τις σκέψεις μας. Με το σύνθημα “Μη με εγκαταλείπεις!!Υιοθέτησε με!!” δείξαμε σε όλους ότι όλοι άνθρωποι και ζωα έχουν ανάγκη ένα σπίτι, τροφή, φροντίδα και αγάπη. Το φωνάξαμε δυνατά και ελπίζουμε το μήνυμα μας να έχει ανταπόκριση. Ευχαριστούμε τους μαθητές της Ε2 τάξης και την εκπαιδευτικό κ. Ζωή Λούβαρη για την υπέροχη δίγλωσση απεικόνιση του μηνύματος.