Μια γιορτή από τα παιδιά για τα παιδιά!!

Ιαν 201815

Την Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου 2017 τα παιδιά του σχολείου μας πραγματοποίησαν μια επιτυχημένη Χριστουγεννιάτικη γιορτή. Η χορωδία του σχολείου μας τραγούδησε πολλά τραγούδια βάζοντας μας έτσι στο Χριστουγεννιάτικο κλίμα. Τα πρωτάκια μας σε συνεργασία με την Γ’ τάξη έκαναν ένα θεατρικό που είχε τον τίτλο «Το αμίλητο νερό». Το θεατρικό μιλούσε για ένα παραδοσιακό έθιμο που γινόνταν παλιά στην περιοχή του Πηλίου.
Οι κοπέλες του χωριού παρουσιάζονται να κάνουν τις δουλειές του σπιτιού και αφού τις τελείωσαν, πήγαν στην βρυσούλα και πήραν το αμίλητο νερό. Όμως στον γυρισμό κάποια άτακτα καλικατζαράκια βρέθηκαν στον δρόμο τους και άρχισαν τα πειράγματα.. Οι κοπελιές κάθισαν φοβισμένες στον δρόμο και προσευχήθηκαν και τότε τα καλικατζαράκια έφυγαν.
Η Έ τάξη και η Στ΄τάξη για πρώτη φορά φέτος έκαναν ένα αγγλικό και ένα γερμανικό δρώμενο αντίστοιχα. Τραγούδησαν τραγούδια στα αγγλικά και στα γερμανικά και απήγγειλαν ποιήματα .
Η Β’ τάξη έκλεισε τη γιορτή με το παραμύθι «Το γούρι» . Μια ομάδα παιδιών βρίσκει ένα βρόμικο κοριτσάκι το περιποιείται και ζουν όλοι μαζί την μαγεία της γιορτής. » Σαν παίρνεις γεμίζουν τα χέρια σου και σαν δίνεις γεμίζει η καρδιά σου». Αυτά τα σοφά λόγια είπαν τα παιδιά της Β ΄τάξης και έκλεισαν την όμορφη γιορτή μας.

Αυτό το κείμενο γράφτηκε απο τις μαθήτριες της Στ’ τάξης

Γλυκερία Μπανάκου και Φιορίντα Πλόχα

Ιανουάριος 2018