Ολυμπιακή παιδεία

Στο σχολείο μας συνεχίζουμε τις δράσεις στα πλαίσια της “Ολυμπιακής Παιδείας”  με συντονιστή τον εκπαιδευτικό της Φυσικής Αγωγής κ. Κακαλιά Παναγιώτη, αξιοποιώντας το διδακτικό υλικό από το ΥΠ.Ε.Π.Θ. σε συνεργασία με τον ΑΘΗΝΑ 2004 που χρησιμοποιείται για την εξοικείωση των μαθητών του Δημοτικού με τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο πλαίσιο του σχολικού προγράμματος και  παρουσιάζει ευρύτατο παιδαγωγικό ενδιαφέρον.

Συνδυάζοντας γνώσεις και πληροφορίες, πλούσιο εποπτικό υλικό, λογοτεχνικά κείμενα και άλλες μορφές τέχνης, νέες τεχνολογίες, παιγνιώδεις δραστηριότητες και τρόπους δημιουργικής έκφρασης των μαθητών, συνιστά σημαντική συμβολή στην ισόρροπη ανάπτυξη των τελευταίων. Παράλληλα επιτυγχάνει την πληρέστατη προσέγγιση των Ολυμπιακών Αγώνων, εφόσον δεν εξαντλείται στο αθλητικό τους σκέλος, αλλά αναφέρεται και στις ποικίλες κοινωνικές παραμέτρους τους.