Αρχεία για 7 Ιουνίου 2011

Η γωνιά του τσαγκάρη

Η ΓΩΝΙΑ ΤΟΥ ΤΣΑΓΚΑΡΗ

Το σχολείο μας  συνεχίζοντας   την πλούσια  πολιτιστική του δράση, στη ενότητα “θεματικές

Γωνιές” δημιούργησε τη «γωνιά του τσαγκάρη».

Αξιοποιώντας τη δωρεά του Παντικίδη Αναστάσιου, έφτιαξε μια όμορφη γωνιά ώστε να

φέρει σε επαφή τους μικρούς μαθητές, αλλά και όλους τους επισκέπτες του σχολείου με το

παραδοσιακό επάγγελμα του υποδηματοποιού.

Όλα τα υλικά και εργαλεία που χρησιμοποιούσαν οι παλιοί τσαγκάρηδες για να κατασκευάσουν και να επιδιορθώσουν τα υποδήματα των πελατών τους, στήθηκαν σε μια όμορφη βιτρίνα, δίνοντας την ευκαιρία στους μικρούς μαθητές να ταξιδέψουν στο χρόνο και να βιώσουν την ατμόσφαιρα ενός παραδοσιακού εργαστηρίου κατασκευής παπουτσιών.

Η χαρά και η περιέργεια των μαθητών μας, βλέποντας ένα καινούριο κόσμο από το παρελθόν,

μας γεμίζουν ικανοποίηση και διάθεση να συνεχίσουμε με καινούριες δράσεις.

Ευχαριστούμε την Παντικίδου Ευαγγελία για την ανιδιοτελή προσφορά των εργαλείων και σκευών του πατέρα της Αναστάσιου Παντικίδη, ο οποίος εξάσκησε το επάγγελμα του υποδηματοποιού για αρκετά χρόνια.

(Στο λουστράρισμα των σκευών, στην τοποθέτηση των εργαλείων στην προθήκη και γενικά στη διαμόρφωση της “γωνιάς του τσαγκάρη” βοήθησαν οι: Τζοτζόκου Μαρία, Πουρνάρας Γεώργιος, Λογδανίδου Σοφία, Παππάς Ανασάσιος, Κοτσώνη Άννα, Παππάς Ιωάννης, Χαρτοφύλαξ Βέρρα)