Κύπρος, Ελλάδα ,Ομογένεια: εκπαιδευτικές γέφυρες

Συγγραφέας: 10ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ | Κατηγορία Αρχική | , στις 22-02-2023

κυπρος

H Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, το Υπουργείο Εσωτερικών (Μακεδονίας-Θράκης), η Πρεσβεία της Κύπρου στην Ελλάδα – Μορφωτικό Γραφείο – Σπίτι της Κύπρου και το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων της Ελλάδος συνδιοργάνωσαν τον 9ο Διεθνή μαθητικό Διαγωνισμό:

Κύπρος-Ελλάδα-Ομογένεια: εκπαιδευτικές γέφυρες

Ο διαγωνισμός απευθυνόταν  σε μαθητές/τριες  όλων των τάξεων νηπιαγωγείων και δημοτικών σχολείων,  της Κύπρου και της Ομογένειας, δημόσιων και ιδιωτικών.  Υλοποιήθηκε με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων της Ελλάδας και του Υπουργείου Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας της Κύπρου.

Βασική επιδίωξη του διαγωνισμού ήταν να αποτελέσει εκπαιδευτική «γέφυρα» ανάμεσα στην Ελλάδα, την Κύπρο και την Ομογένεια και να ενδυναμώσει τη συνεργασία και την επικοινωνία ανάμεσα σε όλες τις μαθητικές κοινότητες του Ελληνισμού.

Το 10Ο Νηπιαγωγείο Λιβαδειάς και συγκεκριμένα το ολοήμερο τμήμα συμμετείχε  στο διαγωνισμό με δυο μαθητικές δημιουργίες ένα project και ένα παραμύθι.

Το παραμύθι ψηφιοποιήθηκε με την εφαρμογή   book creator   και μπορείτε να το ανακτήσετε  από τον παρακάτω σύνδεσμο:

Το project περιλαμβάνει όλες τις δράσεις του προγράμματος που μπορείτε να δείτε αναλυτικά παρακάτω.

Λήψη αρχείου

Το παρακάτω έγγραφο  παρουσιάζει τα αποτελέσματα από το διαγωνισμό στον οποίο κερδίσαμε το 1Ο

βραβείο με το project.

Το βραβείο μας