Η Σχολική μας Εφημερίδα, εκδίδεται στα πλαίσια εφαρμογής τεχνικών της Παιδαγωγικής Φρενέ (Freinet) στο νηπιαγωγείο μας.
Η επιλογή των άρθρων & εικόνων της εφημερίδας, γίνεται κάθε φορά μαζί με τα παιδιά, μέσα από θεματικές ενότητες που υλοποιούμε διαθεματικά στο νηπιαγωγείο μας.
Τα κείμενα υπαγορεύονται από τα παιδιά στις νηπιαγωγούς.
Επίσης στο τέλος της σχολικής χρονιάς απονεμήθηκε στα παιδιά, αναμνηστική δημοσιογραφική ταυτότητα, για τη συμμετοχή τους στην έκδοση της σχολικής μας εφημερίδας.