Εβδομάδα Προγραμματισμού EUCodeWeek4All – πιστοποιητικό συμμετοχής στο πρόγραμμα “Φθινοπωρινά Μαζέματα…”

Tο Νηπιαγωγείο μας συμμετείχε στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα EU Code Week 4 All και πιστοποιήθηκε για τη συμμετοχή του στο πρόγραμμα

«Φθινοπωρινά Μαζέματα… Autumn Collection…”,

το οποίο εξελίχθηκε σε έργο eTwinning.

Στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα Code Week 4 all, το νηπιαγωγείο μας συμμετείχε με υποβολή δραστηριότητας με τίτλο «Φθινοπωρινά μαζέματα…». Στο πρόγραμμα αυτό συμμετέχουν σχολεία από την Ελλάδα και χώρες της Ευρώπης.   Σχεδιάσαμε και ζωγραφίσαμε ένα φθινοπωρινό φύλλο δέντρου, ένα για κάθε τμήμα που συμμετείχε. Ανεβάσαμε το φύλλο που δημιουργήσαμε σε συνεργατικό padlet. Αφού συγκεντρώσουμε όλα τα φύλλα από τα συμμετέχοντα σχολεία τα τοποθετήσαμε στο πλέγμα και προγραμματίσαμε το Beebot, να πάει από φύλλο σε φύλλο.

Η Εβδομάδα Προγραμματισμού της ΕΕ στοχεύει στην ενσωμάτωση της κωδικοποίησης, της υπολογιστικής σκέψης και του ψηφιακού γραμματισμού σε εκπαιδευτικά περιβάλλοντα και στην προώθηση νέων ιδεών, φέρνοντας κοντά άτομα με κίνητρα.

Code Week 4 All 2023

Εικόνα4 1