Οι αλλαγές που προτείνουμε!

ΕΚΤΡΟΠΗ

Όπως όλοι οι νέοι της εποχής μας ανησυχούμε για το μέλλον μας. Το μέλλον μας εξαρτάται από την εκπαίδευσή μας. Τι είναι αυτό όμως που εμποδίζει τους μαθητές να αγαπήσουν το σχολείο; Ποιές αλλαγές πρέπει να γίνουν σε αυτό;

Εμείς πιστεύουμε ότι οι αλλαγές πρέπει να γίνουν στον τρόπο διδασκαλίας αλλά και στα βιβλία που μας παρέχουν γνώσεις.

Σχετικά με το πρώτο θέμα πιστεύουμε ότι η διδασκαλία πρέπει να γίνεται με διαδραστικούς πίνακες, οι μαθητές να δουλεύουν περισσότερο με εργασίες, κάνοντας έρευνες και σε ομάδες, έτσι θα μπορέσουν να αποκτήσουν τις κατάλληλες γνώσεις και να αναπτύξουν την αίσθηση της ομαδικότητας.

Σχετικά με το δεύτερο θέμα θα πρέπει τα σχολικά βιβλία να παρέχουν μόνο τις απαραίτητες γνώσεις που χρειαζόμαστε.

Τέλος θα θέλαμε να γίνεται όλο το έργο και οι εργασίες στο σχολείο ώστε οι μαθητές να έχουν ελεύθερο χρόνο γι’ αυτούς.

Ελπίζουμε οι αλλαγές που θέλουμε και γενικά οι αλλαγές που θέλουν όλο οι μαθητές να γίνουν. Όλοι μπορούμε να κάνουμε την ανατροπή στην εκπαίδευση.

Περιμένουμε σχόλια και την γνώμη σας!

Σάντυ, Γεωργία, Αποστολία

Γ’1 Σχηματάρι