ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ

Ο Διευθυντής του Σχολείου προσκαλεί τους γονείς των μαθητών-τριών της Α΄ Λυκείου σε ενημερωτική συνάντηση – συζήτηση , τη ΔΕΥΤΕΡΑ 12/11/2012 και ώρα 6 μ.μ. στο Αμφιθέατρο του Σχολείου, με θέματα:
-Υλικοτεχνική υποδομή του διδακτηρίου(Αίθουσες, Εργαστήρια, Εποπτικά Μέσα Διδασκαλίας)
-Εκπαιδευτικό Προσωπικό
-Φοίτηση μαθητών, δικαιολόγηση απουσιών, ενημέρωση γονέων
-Επίδοση μαθητών, ενημέρωση γονέων
-Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων και εκπροσώπηση των γονέων σε συλλογικά όργανα
-Οι προοπτικές του Σχολείου μας.
-Ελεύθερη συζήτηση- ανταλλαγή απόψεων
Η παρουσία όλων των γονέων είναι απαραίτητη.

Αναστάσιος Ηλιόπουλος

ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΓΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΑΠΟΥΣΙΕΣ

Αγαπητοί  γονείς,

Ο Διευθυντής  και  οι καθηγητές  του  σχολείου  ευχόμαστε  καλή  σχολική χρονιά  και  καλή πρόοδο στα  παιδιά  σας.

Με  την  επιστολή  αυτή  θέλουμε  να  σας  εκφράσουμε  την  αναγκαιότητα  της  συνεργασίας  των  γονέων  και  των  εκπαιδευτικών  του  σχολείου  μας  για  θέματα  σχετικά  με  την  φοίτηση  και  πρόοδο  των  μαθητών  μας. Οι  καθηγητές  βρίσκονται στην  διάθεση  των  κηδεμόνων  για  την  ενημέρωση  της  προόδου  των  μαθητών  καθημερινά. ( προτιμότερη  ώρα  θεωρείται  η  10:30 πμ.)

Θα  θέλαμε  επίσης  να  σας  κάνουμε  γνωστά  τα  εξής:

1. Η  φοίτηση  στο  σχολείο  είναι  υποχρεωτική. Ο κηδεμόνας  θα πρέπει να  προσέλθει στο  σχολείο  για την  εγγραφή  των  μαθητών της Α΄ Τάξης  ή την  δήλωση  κηδεμονίας  για τους  μαθητές  των  Β΄ ΚΑΙ  Γ΄ Τάξεων  από 20-30 Ιουνίου  ή από 1-10 Σεπτεμβρίου  εκάστου  σχολικού  έτους.

Παρακαλείσθε  όσοι  δεν  έχετε  κάνει  εγγραφή να  προσέλθετε  μέχρι  20  Νοεμβρίου  στο  σχολείο.

2. Σε  περίπτωση που  ο μαθητής  απουσιάζει  από το  σχολείο, ο  κηδεμόνας  οφείλει να  προσέρχεται  εντός  10  ημερών, από την  επάνοδο του μαθητή  στο  σχολείο, για  την  δικαιολόγηση των απουσιών  του. Ο κηδεμόνας  έχει το  δικαίωμα να  δικαιολογήσει  απουσίες, το  πολύ για (2) συνεχόμενες  ημέρες  και  αθροιστικά  για  όλο το  έτος  δέκα (10), ενώ σε περίπτωση  που  ο  μαθητής  απουσιάσει  πάνω από  δύο (2)  συνεχόμενες  ημέρες  οφείλει να  προσκομίσει  βεβαίωση-ασθενείας  από  γιατρό.

Το  σύνολο  των  απουσιών του  μαθητού για  όλη τη  σχολική  χρονιά  δεν  μπορεί να  υπερβεί  τις 114, από τις  οποίες  οι  αδικαιολόγητες  δεν  μπορεί να είναι  πάνω  από  50.

3. Η καθημερινή  έναρξη των  μαθημάτων είναι  στις  08:15. Οι  μαθητές  που προσέρχονται  μετά  την  ώρα  έναρξης δεν  γίνονται  δεκτοί την  1η διδακτική  ώρα.

Τέλος  πιστεύουμε  ότι με την  συχνή  προσέλευση  σας  στο  σχολείο  και την  συνεργασία  σας  θα  έχουμε  το  καλύτερο  δυνατό  αποτέλεσμα  στην πρόοδο  των  μαθητών  μας.

Χαϊδάρι    5/11/2012

Ο  Δ/ντης