ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

[important]2011 – 2012[/important]

Στα πλαίσια του προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης πραγματοποιήθηκε το πρόγραμμα ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ σε 2 ομάδες με υπεύθυνους τους Κο Γεωργιάδη και Κα Χρυσανθάκη για την 1η ομάδα και τους Κο Κυριακούλη και Κο Δίπλα για την δεύτερη. Πραγματοποιήθηκε 3ήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στο Πήλιο και επίσκεψη σε κτήμα βιολογικής καλλιέργειας στην Αγριά Βόλου.

Βιοκαλλιεργητές μιλούν στους μαθητές και απαντούν στις απορίες τους.

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ  ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

[important]2010 – 2011[/important]

Στο πλαίσιο των προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπ/σης έγινε το πρόγραμμα ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΑΕΙΦΟΡΙΑ από τους Κο Γεωργιάδη (ΠΕ06) και Κα Χρυσανθάκη (ΠΕ06) με 30 συμμετέχοντες μαθητές. Η ομάδα είχε κοινή δραστηριότητα με τα συναφή προγράμματα Αγωγής υγείας που έγιναν στο σχολείο την ίδια χρονιά και συμμετοχή στις ίδιες δραστηριότητες:

1 – Επίσκεψη στην βιολογική λαϊκή Χαϊδαρίου

2 – Εκπαιδευτική εκδρομή στην Θεσσαλονίκη, επίσκεψη σε κτήμα βιολογικής καλλιέργειας στην Έδεσσα και επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο της Βεργίνας.

ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ

[important]2009 – 2010[/important]