Την Δευτέρα  21.5.2018 το σχολείο μας συμμετείχε στο μαθητικό φεστιβάλ διάχυσης καλών πρακτικών των προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων 2017-18  που διενεργήθηκε στο συγκρότημα του  2ου Γυμνασίου – Λυκείου Π. Φαλήρου και που διοργάνωσε η Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Δ΄ Αθήνας.
         Το σχολείο μας συμμετείχε με την παρουσίαση τριών προγραμμάτων που εκπονήθηκαν στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς:
  1. F1 in Schools
  2. Βιοηθικά Διλήμματα: Ηθικά και κοινωνικά ζητήματα από τις σύγχρονες εφαρμογές της Βιολογίας και της Ιατρικής
  3. Ζωντανά βιβλία: Ιστορίες της ζωής και ιστορίες που ζωντάνεψαν στη Σκηνή και τη Μεγάλη Οθόνη
Οι μαθητές μας παρουσίασαν τη δουλειά τους με κέφι και ζωντάνια και εισέπραξαν επάξια το χειροκρότημα των μαθητών των σχολείων που συμμετείχαν στην εκδήλωση, των υπευθύνων των προγραμμάτων της Διεύθυνσης, όπως και της κεντρικής υπεύθυνης των πολιτιστικών της Διεύθυνσης κας Τ. Γιακουμάτου.
Ήταν μια ξεχωριστή εμπειρία για τους μαθητές μας, αφού μέσα από την συνάντηση και την αλληλεπαφή με τους μαθητές των άλλων σχολείων, την αλληλεπίδραση και την ώσμωση που τελικά αναπτύχθηκε, κέρδισαν το χειροκρότημα και την επιβράβευση των προσπάθειών τους .
Συνοδοί καθηγητές: Η. Γιασεμής (συντονιστής του 2ου προγράμματος) και Δ. Συμεωνίδου.