Ολοκληρώθηκαν οι εργασίες του «Εθνικού Μαθητικού Κοινοβουλίου της Επιστήμης» το οποίο πραγματοποιήθηκε το τριήμερο 21 – 23 Μαρτίου 2016, με τη συμμετοχή 500 μαθητών από όλη την Ελλάδα. Οι 270 μαθητές παρευρέθησαν στην κεντρική εκδήλωση στις εγκαταστάσεις του Εθνικού Κέντρου Έρευνας Φυσικών Επιστημών «Δημόκριτος», ενώ οι υπόλοιποι συμμετείχαν με απευθείας σύνδεση μέσω ειδικής διαδικτυακής πλατφόρμας.

Οι μαθητές συζήτησαν, επιχειρηματολόγησαν και μέσω κοινοβουλευτικών διαδικασιών, πρότειναν λύσεις για το Μέλλον του Ανθρώπου. Την τρίτη μέρα οι συμμετέχοντες μαθητές επέλεξαν τους πέντε εκπροσώπους τους που θα εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στις εργασίες του «Eυρωπαϊκού Μαθητικού Κοινοβουλίου της Επιστήμης», το οποίο θα διεξαχθεί στο πλαίσιο του Euroscience Open Forum (ESOF) στο Μάντσεστερ της Μ. Βρετανίας στις 22-27/7/2016. Το ESOF αποτελεί το μεγαλύτερο ευρωπαϊκό συνέδριο για επιστήμονες και ερευνητικούς οργανισμούς σε όλα τα επιστημονικά πεδία. Εκεί θα συγκεντρωθούν οι μαθητές από τα μαθητικά κοινοβούλια των συμμετεχόντων χωρών, θα συζητήσουν τα θέματά τους και θα έρθουν σε επαφή με επιστήμονες διεθνούς κύρους.

Οι εκπρόσωποι των μαθητών και οι αντίστοιχες θεματικές στις οποίες διακρίθηκαν είναι:

Ανθρώπινος ΕγκέφαλοςΣκριμιζέας Ευστράτιος, 2ο ΓΕΛ Αλίμου.

Υγιεινή ζωή και διατροφή – αλλά με ποιον τρόπο;: Λάππα Μαρία, 3ο ΓΕΛ Λαμίας.
Βλαστικά κύτταρα – έχουν τη λύση για όλα;: Παπανικολόπουλος Ραφαήλ, 3ο ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης.
Ο «ενισχυμένος» άνθρωπος: η βελτιστοποίηση του ανθρώπου: Κοτσώνης Θεοφάνης, 1ο ΓΕΛ Κερατσινίου.
Μίμηση της φύσηςΜαυρουδή Μαρία, ΓΕΛ Λιμεναρίων Θάσου.

Η δράση πραγματοποιήθηκε για δεύτερη φορά στην Ελλάδα από τη Science View σε συνεργασία με το Τμήμα Φ.Π.Ψ. του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Οι μαθητές μας που συμμετείχαν στο πρόγραμμα:

Σκριμιζέας Στράτος
Γίδαρη Ερμιόνη
Δημητριάδη Ελίνα
Παλαδά Ιωάννα
Παπαλαμπροπούλου Όλγα
Πετρόπουλος Θεόδωρος
Ράπτης Γρηγόριος
Σπυρόπουλος Ιωάννης
Τσαούσης Κων/νος
Φουρνοδαύλου Παναγιώτα

Συντονιστής: Ηλίας Γιασεμής, Βιολόγος

Συνοδοί καθηγητές: Ηλίας Γιασεμής, Ευανθία Κούβαρη

Η Διευθύντρια  Σταμάτα Ρομποτή συγχαίρει θερμά τους συμμετέχοντες μαθητές και εύχεται στο Στράτο Σκριμιζέα καλή επιτυχία και στο Μάντσεστερ.

Η αρχική  Παρουσίαση της ομάδας μας

Διαβάστε και την εφημερίδα των μαθητών του σχολείου μας “Έχουμε άποψη”

Δείτε δημοσιεύσεις στα ΜΜΕ: