Εκπαιδευτική επίσκεψη της Δευτέρας (Β΄) τάξης στη ΔΡΩ

4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

ΕΛΕΝΑ ΔΕΛΓΑ ΠΕ11

ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΤΗΣ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗΣ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ
(για μίσθωση του κυλικείου του 2ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ)

sos-sxoliko-kilikio_01

Η Σχολική Επιτροπή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου

Λουτρακίου –Περαχώρας – Αγίων Θεοδώρων, Προκηρύσσει

ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟ Δημόσιο Πλειοδοτικό Διαγωνισμό με

σφραγισμένες προσφορές, για την ανάθεση της εκμετάλλευσης του σχολικού κυλικείου

του 2ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ. (περισσότερα…)

• Για την ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ του ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΠΛΕΙΟΔΟΤΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ

πατήστε εδώ εδώ

Τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου, στις 9.00 π.μ., χτύπησε το πρώτο κουδούνι για τους μαθητές του σχολείου μας.

Καλή σχολική χρονιά, με υγεία σε όλη την εκπαιδευτική κοινότητα.

20170911_091200

κατάλογος

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Η Διευθύντρια, το Εκπαιδευτικό προσωπικό και ο Σύλλογος γονέων και κηδεμόνων, εύχονται στους μαθητές και ιδιαίτερα στους μικρούς μαθητές της Α΄ τάξης Καλή και Δημιουργική Χρονιά για τους ίδιους και τους γονείς τους.

Ο Αγιασμός θα γίνει τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2017 και ώρα 09.00 π.μ.

Μετά τον Αγιασμό θα διανεμηθούν τα βιβλία στους μαθητές.

Η Δ/ντρια του Σχολείου

Μαρίνα Μαρινοπούλου

Μια ακόμη σχολική χρονιά έφτασε στο τέλος της. Οι μαθητές της Στ΄τάξης αποχαιρέτησαν το δημοτικό σχολείο δίνοντας τον καλύτερο εαυτό τους, σε μια παράσταση αφιερωμένη στο σύγχρονο Ηπειρώτικο γλέντι. Με πολύ κέφι, ενθουσιασμό, και ταλέντο τραγούδησαν, χόρεψαν και παρουσίασαν έθιμα και πρακτικές της Ηπειρώτικης μουσιχοχορευτικής παράδοσης. Το φινάλε της βραδιάς έκλεισε με ένα όμορφο βίντεο αναμνήσεων που συγκίνησε μικρούς και μεγάλους. Εμείς οι δάσκαλοί τους, τους ευχόμαστε καλή πρόοδο και καλή τύχη στη ζωή τους.

Καλό καλοκαίρι με υγεία, καλή ξεκούραση και καλή αντάμωση το Σεπτέμβρη!

P1010126 P1010130 P1010216 P1010159 P1010152 P1010200

Για το σχολικό έτος 2016-2017 η διδασκαλία των μαθημάτων θα λήξει την Πέμπτη 15-6-2017, ημέρα κατά την οποία θα χορηγηθούν οι τίτλοι προόδου και θα αποσταλούν οι τίτλοι σπουδών των μαθητών της ΣΤ’ τάξης για την εγγραφή τους στο Γυμνάσιο.

Εκδηλώσεις με τη λήξη του σχολικού έτους

Α. Let” sing-Chantons

Οι μαθητές των Α΄, Γ΄, Ε΄ και Σ Τ΄ τάξεων του σχολείου μας τραγουδούν, χορεύουν, επικοινωνούν και μαθαίνουν τόσο στα αγγλικά όσο και στα γαλλικά.

Ελάτε να μας δείτε την Πέμπτη 1 Ιουνίου 2017 στις 12.00 π.μ.

Για να δείτε το πρόγραμμα πατήστε:

Let” sing-Chantons

Let' sing - Chantons

B. «Ηπειρώτικο πανηγύρι»

Πρόσκληση

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ 3

Αφίσα

αφίσα 3

2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ

Λουτράκι 24/4/2017
blogs.sch.gr/2dimlout

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧ. ΕΤΟΣ 2017 – 2018
Ανακοινώνεται ότι οι εγγραφές των μαθητών που θα φοιτήσουν στην Α΄ τάξη Δημοτικού τη σχολική χρονιά 2017 – 2018, αρχίζουν την Τρίτη 2 Μαΐου 2017 και λήγουν την Παρασκευή 19 Μαΐου 2017. Στην Α΄ τάξη εγγράφονται υποχρεωτικά όσοι μαθητές συμπληρώνουν ηλικία 6 ετών στις 31 Δεκεμβρίου 2017 (δηλαδή όσοι γεννήθηκαν από 1/1/2011 έως 31/12/2011).
Απαιτούμενα δικαιολογητικά:
1. Πιστοποιητικό γέννησης. Δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΠΕΘ.

1. Επίδειξη βιβλιαρίου υγείας του μαθητή, από όπου φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  2. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.). Θα το πάρετε από το Σχολείο και θα το συμπληρώσει παιδίατρος ή γενικός ιατρός ή, σε ειδικές περιπτώσεις, παθολόγος.
  3. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο, κατά την κρίση του Διευθυντή του σχολείου, φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (λογαριασμός ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΔΕΥΑΛ, κινητής τηλεφωνίας, συμβόλαιο ή φορολογική δήλωση).
  4. Βεβαίωση παρακολούθησης από το Νηπιαγωγείο. Θα την πάρετε από το Νηπιαγωγείο.
  5. Αίτηση – Υπεύθυνη δήλωση. Θα την πάρετε από το Σχολείο.
    Ø Εάν οι γονείς είναι διαζευγμένοι, δικαστική απόφαση επιμέλειας ή ιδιωτικό συμφωνητικό.
    Ø Εάν το παιδί έχει διαγνωσμένη μαθησιακή δυσκολία, διάγνωση από ΚΕ.Δ.Δ.Υ.
    Τα ίδια δικαιολογητικά (μεταφρασμένα) απαιτούνται για την εγγραφή των αλλοδαπών μαθητών. Οι αλλοδαποί μαθητές μπορούν να εγγραφούν με ληξιαρχική πράξη γέννησης.
    Οι εγγραφές γίνονται στο Γραφείο της Διευθύντριας του 2ου Δημοτικού Σχολείου, τις ημέρες του Μαίου και ώρες 08:00 έως 13:15.
    Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθύνεστε στη Διευθύντρια του Σχολείου ή στο τηλέφωνο 27440-63490.

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΜΑΡΙΝΑ ΜΑΡΙΝΟΠΟΥΛΟΥ

Για να δείτε και να κατεβάσετε την ανακοίνωση του Σχολείου πατήστε ΕΔΩ

Για να δείτε και να κατεβάσετε ΑΙΤΗΣΗ & ΥΠ. ΔΗΛΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ πατήστε ΕΔΩ

Για να δείτε και να κατεβάσετε το Α.Δ.Υ.Μ. πατήστε ΕΔΩ

Για να δείτε και να κατεβάσετε φύλλο ιατρικής εξέτασης για το ατομικό δελτίο υγείας πατήστε ΕΔΩ

Για να δείτε και να κατεβάσετε την ΑΙΤΗΣΗ – ΔΗΛΩΣΗ ΓΟΝΕΑ για το Ολοήμερο, πατήστε ΕΔΩ

a

Η Μεγάλη Επανάσταση του 1821 αποτέλεσε την κορυφαία προσπάθεια των Ελλήνων να αποκτήσουν την ελευθερία τους.

Οι μαθητές της Έκτης τάξης θα τιμήσουν τους ήρωες της Επανάστασης, παρουσιάζοντας: αποσπάσματα από μια παλιά παράσταση, που λέγεται «ο καπετάν Μπουκουβάλας», ένα θεατρικό έργο με θέμα την πολιορκία του Μεσολογγίου, τραγούδια και χορούς της 25ης Μαρτίου.

Ο εορτασμός θα πραγματοποιηθεί στο Αμφιθέατρο του σχολείου, την Παρασκευή 24 Μαρτίου και ώρα 08.30 π.μ.

Η Διευθύντρια του Σχολείου

Μαρίνα Μαρινοπούλου

συνεχίστε την αναζήτηση »
  • Σαν σήμερα

1. 21/11/1877: Ο αμερικανός εφευρέτης Τόμας Έντισον ανακοινώνει τη δημιουργία του φωνόγραφου, τον οποίο ονομάζει «Ομιλούσα Μηχανή».

• Translate