Μια γιορτή για τον Ντίνο
12 Ιουνίου 2024
![20240612 221254](https://blogs.sch.gr/14nipkerk/files/2024/06/20240612_221254-150x150.jpg?x40867)
Η συμμετοχή μας στο Δίκτυο Πειραματικών Σχολείων: ” Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου”, οδήγησε παιδιά και εκπαιδευτικούς σε ένα μαγευτικό ταξίδι ανακάλυψης της ιδιαίτερης προσωπικότητας του μεγάλου κερκυραίου συγγραφέα Κωνσταντίνου Θεοτόκη. Μετά την παρουσίαση ψηφιακού υλικού από τα παιδιά, στο μαθητικό συνέδριο του Δικτύου, η όμορφη αυτή περιπλάνηση στα παιδικά χρόνια και σε πτυχές του έργου του Θεοτόκη ολοκληρώθηκε με μια υπέροχη γιορτή-μια γιορτή για τον Ντίνο…Ευχαριστούμε όλους, όσες και όσοι μας τίμησαν με την παρουσία τους.
The Cloud Spotters and the secrets of the clouds
29 Μαΐου 2024
![Στιγμιότυπο οθόνης 2023 11 15 175138](https://blogs.sch.gr/14nipkerk/files/2024/05/Στιγμιότυπο-οθόνης-2023-11-15-175138-150x150.png?x40867)
Τίτλοι τέλους για το αγαπημένο μας eTwinning έργο “The cloud Spotters and the secrets of the clouds” και παράλληλα για τη λειτουργία του φετινού μας Ομίλου STEM και Εκπαιδευτικής ρομποτικής, που μας χάρισε ατέλειωτες στιγμές χαράς και δημιουργίας μαζί με τους μικρούς μας μαθητές. Σε ζωντανή σύνδεση με τους φίλους μας από τα συμμετέχοντα Νηπιαγωγεία από Ιταλία, Πορτογαλία, Πολωνία, Κροατία και Τουρκία, αποχαιρετήσαμε το μικρό σύννεφο που μας συντρόφεψε με τα παιχνίδια του ολόκληρη τη χρονιά. Στο καλό μικρό σύννεφο σίγουρα κάπου θα σε ξανασυναντήσουμε…
Η μικρή μας βιβλιοθήκη
22 Μαΐου 2024
![443820419 2417379618447393 7856680609896573757 n](https://blogs.sch.gr/14nipkerk/files/2024/05/443820419_2417379618447393_7856680609896573757_n-e1717001114337-150x87.jpg?x40867)
Πίνακας εισακτέων και επιλαχόντων
20 Μαΐου 2024
Corfu Butterfly Conservation
17 Μαΐου 2024
Ανάρτηση Τελικού Πίνακα Υποψηφίων
13 Μαΐου 2024
Ανάρτηση προσωρινών καταλόγων υποψηφίων
22 Απριλίου 2024
Σας ενημερώνουμε ότι ο τελικός κατάλογος των υποψηφίων θα οριστικοποιηθεί και αναρτηθεί, αφού διεξαχθεί έλεγχος για την ορθότητα των στοιχείων των αιτήσεων, τη Δευτέρα 13 Μαίου 2024
13o Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας
19 Απριλίου 2024
![FB IMG 1713726023569](https://blogs.sch.gr/14nipkerk/files/2024/04/FB_IMG_1713726023569-150x150.jpg?x40867)
Με πολύ ενθουσιασμό τα παιδάκια μας συμμετείχαν σήμερα διαδικτυακά στο 13ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας-που διεξάγεται ξανά και στην Κέρκυρα. Συμπτωματικά η google μας υπενθύμισε σαν σήμερα το 2018 την τελευταία δια ζώσης συμμετοχή μας…
Η βασίλισσα πεταλούδα στην αυλή μας
10 Απριλίου 2024
![20240410 100315](https://blogs.sch.gr/14nipkerk/files/2024/04/20240410_100315-150x150.jpg?x40867)
Η βασίλισσα πεταλούδα του Corfu Butterfly Conservation, Ζωή Φονδουλάκου ήταν σήμερα μαζί μας για να παίξουμε και να μάθουμε παρέα με τις πεταλούδες της κερκυραικής φύσης. Μικροί και μεγάλοι είχαμε μια υπέροχη μέρα!!
“Eco friends-Let’s learn from the environment”
Eco Friends
8 Απριλίου 2024
![ECO](https://blogs.sch.gr/14nipkerk/files/2024/04/ECO-e1712683162491-150x150.jpg?x40867)
Σήμερα στο πλαίσιο του Erasmus KA121 SCH έργου “Eco friend-Let’s Learn from the Environment” , είχαμε την ευκαιρία να υποδεχτούμε τις 5 εκπαιδευτικούς από το Scuola della Infanzia της Περούτζια, να παρουσιάσουμε δραστηριότητες με οικολογικό προσανατολισμό και να ανταλλάξουμε ιδέες και πρακτικές. Οι ιταλίδες συνάδελφοι θα είναι μαζί μας μέχρι το τέλος της εβδομάδας και κάθε μέρα τους ετοιμάζουμε και από μία έκπληξη μαζί με τα παιδάκια μας.